Małe firmy: Jakie mają preferencje kredytowe?
Firmy z sektora MŚP, które finansują inwestycje i bieżącą działalność pożyczonymi pieniędzmi, z reguły spłacają te kredyty w dwa lata i z oprocentowaniem miesięcznym na poziomie 2-5 proc. - wynika z badania „Finansowanie działalności przez mikro, małe i średnie firmy w Polsce”.
Jak wskazano w badaniu, jednym z najczęstszych powodów wspomagania się zewnętrznym finansowaniem są zatory płatnicze. „Zjawisko niepłacenia w terminie lub w ogóle wcale nie maleje. Ostatni raport Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych „Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw”, pokazuje, że firmy czekają na pieniądze od kontrahentów średnio 3 miesiące i 9 dni” - podała w poniedziałkowym komunikacie firma NFG, która zleciła badanie.
Opóźnienia w płatnościach, jak podkreślono, powodują utratę płynności finansowej, kłopoty w rozliczeniach z dostawcami, konieczność redukcji zatrudnienia i ograniczenie inwestycji. Ratunkiem dla firm w takich sytuacjach może być finansowanie zewnętrzne.
Według badania, ponad 57 proc. przedsiębiorców, którzy dotychczas nie pożyczali pieniędzy na sfinansowanie działalności swojej firmy, deklaruje, że w razie potrzeby zwrócą się o pomoc do banku. Przy czym 42,1 proc. badanych byłoby zainteresowanych kredytem, a 15 proc. limitem w koncie. Ponad 6 proc. firm (głównie mikroprzedsiębiorstwa) rozważa pożyczkę od znajomych lub rodziny, a 3,1 proc. e-faktoring (polega na finansowaniu przez firmę faktoringową należności przedsiębiorcy, których termin płatności jeszcze nie upłynął).
Jak wyjaśnił cytowany w poniedziałkowym komunikacie Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma w Kaczmarski Group, „jeszcze niedawno usługę faktoringu oferowały w Polsce tylko banki. Była przeznaczona głównie dla dużych firm”. Dodał, że w ostatnich latach grupa podmiotów oferujących faktoring w Polsce powiększała się o spółki z sektora fintech, dzięki czemu najmniejsze przedsiębiorstwa na polskim rynku zyskały dostęp tego typu finansowania.
Zdaniem cytowanego w komunikacie prezesa NFG Dariusza Szkaradka e-faktoring wspiera nie tylko bieżącą działalność przedsiębiorstwa, ale także jego rozwój.
Wyjaśnił, że małe i średnie firmy, które finansują inwestycje i bieżącą działalność pożyczonymi pieniędzmi, najczęściej spłacają te kredyty w 24 miesięcznych ratach i z oprocentowaniem miesięcznym na poziomie 2-5 proc. „Jest to jednocześnie najbardziej akceptowalny próg opłaty za pożyczone środki” - powiedział.
NFG to instytucja finansowa, która specjalizuje się w świadczeniu usług dla mikro- i małych przedsiębiorstw m.in. w zakresie faktoringu.
Badanie „Finansowanie działalności przez mikro, małe i średnie firmy w Polsce” na zlecenie NFG zrealizował Instytutu Keralla Research. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej wśród N=500 aktywnych firm zatrudniających 1-9 (mikro), 10-49 (małe) i 50-249 osób (średnie), w proporcjach oddających strukturę krajowego rynku firm segmentu MŚP, w III kw. 2018 r.
PAP/ as/