Informacje

Zakłady Azotowe Puławy, Źródło wikipedia
Zakłady Azotowe Puławy, Źródło wikipedia

Ruszyła konsolidacja spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 sierpnia 2012, 15:11

    Aktualizacja: 17 sierpnia 2012, 15:13

  • Powiększ tekst

W efekcie wezwania Zakładów Azotowych Tarnów na kupno akcji ZA Puławy udział Skarbu Państwa w ZAP spadł do 50,67 proc., tym samym został spełniony pierwszy warunek służący konsolidacji spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej - podał w piątek resort skarbu.

Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, cytowany w komunikacie, stwierdził, że Skarb Państwa jako istotny akcjonariusz obu spółek i znaczący uczestnik procesu konsolidacji będzie go nadzorował, aby była to fuzja dwóch równorzędnych podmiotów, a nie przejęcie.

"Wezwanie należy traktować jako narzędzie służące połączeniu obu grup, a nie mandat do dominacji którejkolwiek ze spółek w nowo powstałym podmiocie" - podkreślił.

W wezwaniu ogłoszonym przez Azoty Tarnów na kupno ZA Puławy złożono zapisy na akcje stanowiące 10,3 proc. kapitału zakładowego ZA Puławy - podały w piątek Azoty Tarnów w komunikacie. Zakłady w Tarnowie w połowie lipca br. wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy stanowiących 32 proc. walorów spółki, po 110 zł za akcję.

"Wzywający informuje, że podjął decyzję o nabyciu wszystkich akcji ZA Puławy, na które złożone zostały zapisy w wezwaniu" - napisano.

Jak poinformował w piątek resort skarbu, ok. 10 proc. akcji sprzedała Kompania Węglowa, a zbycie przez Skarb Państwa pozostałych akcji Puław nastąpi w drodze wymiany akcji zapowiedzianej przez ZAT.

"W wyniku odpowiedzi przez Kompanię Węglową na wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Zakładów Azotowych Puławy ogłoszone przez Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach udział Skarbu Państwa (Skarb Państwa i Kompania Węglowa) w ZAP obniżył się z 60,57 proc. do 50,67 proc. Tym samym został spełniony pierwszy warunek służący konsolidacji spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej. Drugim krokiem będzie zbycie przez Skarb Państwa pozostałych akcji w ZAP w ofercie wymiany akcji zapowiedzianej przez ZAT" - podał resort.

Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będzie mógł zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na WZ. Parytet wymiany wynieść ma 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Kontrolowana przez państwo Grupa PZU (w tym OFE PZU) ma ponad 10,30 proc. akcji. Reszta należy do innych funduszy emerytalnych i rozproszonego akcjonariatu.

Zakłady Azotowe Puławy to spółka giełdowa. Produkuje głównie nawozy sztuczne, a także tworzywa sztuczne. Jest jedynym w Polsce, a trzecim na świecie, producentem melaminy

 

(PAP), morb/ ana/ amac/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych