Bunt nauczycieli: Nadal jest szansa na porozumienie
Cztery z pięciu punktów, które rząd zaproponował, zostały zaakceptowane przez strony - powiedziała wicepremier Beata Szydło po rozmowach ze związkami zawodowymi. Poinformowała, że rozmowy będą kontynuowane jutro.
W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie.
Szansa na porozumienie
Po zakończeniu rozmów wicepremier powiedziała, że „cztery spośród (pięciu) punktów, które rząd zaproponował zostały zaakceptowane przez strony”. Wskazała, że chodzi m.in. o przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli oraz zmiany w systemie oceniania nauczycieli.
Zapewniła, że rząd jest przygotowany do wypłacenia we wrześniu podwyżki, która początkowo była planowana na 2020 r.
„Ale jeszcze chcemy przychylić się do oczekiwań strony związkowej dotyczących usztywnienia pewnych dodatków, czy też włączenia ich w podstawę wynagrodzeń” - dodała. Poinformowała, że rozmowy będą kontynuowane we wtorek.
Wcześniej w przerwie rozmów Szydło informowała, że podczas rozmów rząd przedstawił związkom zawodowym pięć propozycji. Są to: podwyżka od września tego roku (początkowo była ona planowana na 2020 r.), dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli, określenie minimalnej, kilkusetzłotowej stawki dodatku za wychowawstwo oraz zmiany w systemie oceniania nauczycieli.
Koniec głodówki
Mamy informację, że część osób, które najdłużej prowadziły strajk głodowy w kuratorium oświaty w Krakowie, podjęła decyzję o przerwaniu protestu - powiedziała w poniedziałek wicepremier Beata Szydło. Chcę bardzo serdecznie za to podziękować - dodała.
Poniedziałek jest ósmym dniem protestu głodowego oświatowej Solidarności w krakowskim kuratorium. Jeszcze w niedzielę uczestniczyło w nim pięcioro nauczycieli. Protestujący deklarowali, że zamierzają zostać w kuratorium, dopóki rząd nie podejmie decyzji poprawiających sytuację w oświacie. Jednocześnie w innej sali budynku siedmioro przedstawicieli Solidarności kontynuowało okupację.
W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie. Po rozmowach wicepremier Szydło poinformowała, że część osób, które najdłużej prowadziły strajk głodowy w Kuratorium Oświaty w Krakowie, podjęła decyzję o przerwaniu protestu.
„Chcę bardzo serdecznie za to podziękować” - powiedziała Szydło.
PAP/ as/