ASF już w Korei Północnej
Władze Korei Północnej poinformowały o przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium tego kraju. Rząd Korei Płd. wprowadza środki mające zapobiec rozprzestrzenieniu choroby przez granicę - podała południowokoreańska agencja Yonhap.
Ognisko ASF wykryto na fermie w północnokoreańskiej prowincji Czagang w pobliżu granicy z Chinami, które zmagają się z tą chorobą od zeszłego lata. Od tamtej pory ASF zaatakował również w Wietnamie, zmuszając władze do prewencyjnego uboju co najmniej 1,7 mln zwierząt.
Korea Płn. poinformowała o wykryciu ogniska Międzynarodową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) w czwartek - przekazał resort rolnictwa Korei Płd.
Według ministerstwa na fermie w Czagangu 77 sztuk trzody padło z powodu ASF, a pozostałe 22 prewencyjnie wybito. Yonhap podkreśla, że epidemia choroby może dodatkowo pogłębić problem braków żywności w zubożałej Korei Płn.
Ognisko ASF znajduje się daleko od granicy z Koreą Płd., ale resort rolnictwa w Seulu zapowiedział w piątek wysiłki na rzecz ochrony krajowych hodowli, oceniając jako „bardzo prawdopodobne” to, że choroba zaatakuje również w Korei Płd.
Obawy dotyczą możliwości przeniesienia choroby przez granicę przez dziki. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że już od jakiegoś czasu prowadzi obserwację przygranicznych ferm na wypadek, gdyby w Korei Płn. pojawił się ASF.
Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia ogłosiło, że będzie poszukiwać sposobów na współpracę z Koreą Płn. w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.
Organ prasowy rządzącej Koreą Płn. partii komunistycznej, dziennik „Rodong Sinmun”, napisał w piątek o zmaganiach Chin z ASF, który określił jako „bardzo zaraźliwy i bardzo niebezpieczny”. Nie wspomniał jednak o ognisku wykrytym we własnym kraju.
Według szacunków południowokoreańskiego ministerstwa rolnictwa w hodowlach w Korei Płn. jest 2,6 mln sztuk trzody chlewnej. Korea Płd. w pierwszym kwartale br. posiadała ich ok. 12 mln - wynika z danych oficjalnych.
ASF jest niegroźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki.
Wicedyrektor generalny OIE Matthew Stone ocenił niedawno, że Chiny będą się zmagać z chorobą przez wiele lat. Według niektórych analityków w związku z ASF może w tym kraju paść lub zostać wybitych w tym roku nawet 200 mln zwierząt.
PAP, MS