We wtorek rząd zajmie się split payment
Ministrowie zajmą się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada zamianę odwróconego VAT i odpowiedzialności solidarnej na stosowanie mechanizmu podzielonej płatności split payment
Przygotowany przez resort finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przewiduje „zastąpienie obowiązujących obecnie szczególnych rozwiązań rozliczania podatku VAT, czyli odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności solidarnej stosowanym obligatoryjnie mechanizmem podzielonej płatności(MPP)”.
Obligatoryjna forma MPP będzie zatem stosowana, co do zasady w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług, które objęte są obecnie reżimem odwrotnego obciążenia lub odpowiedzialności solidarnej - czytamy w uzasadnieniu do projektowanej zmiany. - Dodatkowo, z uwagi na zdiagnozowane nieprawidłowości możliwe będzie objęcie mechanizmem podzielonej płatności także transakcji, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych; węgiel i produkty węglowe; maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części, i akcesoria - podano.
Dodano, że szczegółowy wykaz towarów i usług objętych obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności będzie zawarty w załączniku do ustawy o podatku od towarów i usług.
Według resortu finansów „mechanizm podzielonej płatności to rozwiązanie systemowe, pozbawione wad charakterystycznych dla odwróconego obciążenia”.
Zasady funkcjonowania mechanizmu podzielonej płatności, czyli ograniczenie swobody dysponowania, co do pobranego od kontrahenta podatku VAT eliminuje ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym, a nieodprowadzonym podatkiem VAT. Mechanizm ten praktycznie uniemożliwia więc powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji - podano w uzasadnieniu.
Resort finansów podał ponadto, że równolegle przedmiotowym projektem wprowadza się (zarówno w modelu dobrowolnym jak i obowiązkowym) ułatwienia, w tym m.in. możliwość opłacania z rachunku VAT należności z tytułu podatków dochodowych, akcyzy, cła, VAT od importu oraz składek ZUS. „Wprowadzenie tej możliwości jest odpowiedzią na obawy zgłaszane przez podatników, co do pogorszenia ich płynności finansowej w związku z ograniczoną dyspozycyjnością środków zgromadzonych na rachunku VAT” - wskazano.
Dodano, że konsekwencją rozszerzenia możliwości wydatkowania środków z rachunku VAT na inne, niż tylko VAT należności jest rozszerzenie egzekucji z rachunku VAT również na te inne należności”.
Dodatkowo proponuje się, aby podatnicy, którzy mimo obowiązku dokonania płatności w mechanizmie podzielonej płatności nie zastosują tej formy rozliczenia mieli określone sankcje, tak na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jak i na gruncie innych podatków - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
PAP, mw