Informacje

fot. PAP/Grzegorz Momot
fot. PAP/Grzegorz Momot

Lewandowski na forum w Krynicy: Narodowe recepty walki z kryzysem w strefie euro nie są wystarczające

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 września 2012, 15:59

  • 0
  • Powiększ tekst

Krynickie spotkanie ekonomistów, polityków i przedsiębiorców potrwa do czwartku – 6 września. W Polskim Davos, jak mówi o krynickim Forum wielu uczestników i obserwatorów, bierze udział ponad 2500 tysiąca gości z Europy, Azji i USA.

Receptą na kryzys w strefie euro musi być wspólne działanie Europejskiego Banku Centralnego oraz unii bankowej

- powiedział Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego.

Narodowe recepty walki z kryzysem w strefie euro nie są wystarczające. Recepta musi być wspólnotowa, czyli rozszerzone kompetencje Europejskiego Banku Centralnego i unia bankowa

- dodał w kuluarach Forum.

Lewandowski powiedział, że jest możliwe, iż pod koniec listopada zapadną decyzje dotyczące unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Jesteśmy świeżo po wizycie na Cyprze, a negocjacje perspektywy finansowej 2014-2020 są w tej chwili w rękach prezydencji cypryjskiej. 22-23 listopada rozstrzygnie się przyszłość budżetu do 2020 roku. Jeżeli wtedy nie skończą się negocjacje, to możliwy jest poślizg i przesunięcie

– oznajmił pytany czy ciągle jest realne, że negocjacje wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020 zostaną zamknięte do końca tego roku.

W tej chwili mamy dodatkowe argumenty, co do funduszy strukturalnych, jestem umiarkowanym optymistą

- zaznaczył Lewandowski.

Forum otworzyli prezydent Chorwacji Ivo Josipović oraz prezydent Bronisław Komorowski. Następnie w sesji plenarnej, poświęconej wyzwaniom stojącym przed światem w obliczu kryzysu, wzięli udział m.in.: komisarz ds. budżetu UE Janusz Lewandowski, wicepremier Ukrainy Walerij Choroszkowski, dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova oraz wicepremier i minister administracji publicznej i sprawiedliwości Węgier Tibor Navracsics. Ostatniego dnia Forum, do Krynicy ma przyjechać premier Donald Tusk.

W pierwszym dniu omawiane są kwestie dotyczące m.in. rosyjskiej sceny politycznej, lobbingu, odnawialnych źródeł energii, bezpieczeństwa energetycznego Polski i transportu kolejowego. W trakcie spotkania odbędzie się sześć sesji plenarnych i ponad 100 paneli dyskusyjnych.

Krynickie forum to jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomiczno-gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej; miejsce, gdzie spotykają się i dyskutują prezydenci, premierzy, ministrowie, ekonomiści i przedsiębiorcy, nie tylko z Europy. W Krynicy od lat padały ważne deklaracje, powstawały nowe inicjatywy i nawiązywano nowe kontakty biznesowe.

Temat przewodni tegorocznego Forum nawiązuje do wciąż powracających pytań o najlepszy model gospodarczy oraz o cele społeczeństw w kontekście kryzysu finansowego.

JKUB/PAP/tvp.info

Powiązane tematy

Komentarze