Specjaliści od sztucznej inteligencji będą mieli swoją akademię
Ministerstwo cyfryzacji Wspiera rozwój zaawansowanych kompetencji cyfrowych i chce zadbać o przygotowanie kadr cyfrowej gospodarki. Dlatego z uczelniami z całego kraju tworzy model systemowego kształcenia najwyższej klasy specjalistów sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i cyberbezpieczeństwa.
Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech) - bo tak nazywa się to edukacyjne przedsięwzięcie, to kolejny krok we wspieraniu rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych i przygotowaniu kadr cyfrowej gospodarki.
W środę 20 listopada minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał listy intencyjne z przedstawicielami 10 uczelni wchodzących w skład konsorcjum powołanego do stworzenia AI Tech.
Nasz projekt jest silnie związany z potrzebami gospodarki i administracji – powiedział w trakcie uroczystości szef MC. – Dzięki niemu wypracujemy model systemowego kształcenia najlepszej klasy specjalistów technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT)na poziomie studiów wyższych. W przyszłości będą oni wspierać instytucje o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki i państwa – dodał.
Wartość projektu na lata 2020-2023 to 81 mln zł. W tym okresie działaniami zostanie objętych co najmniej 500 studentów z uczelni zrzeszonych w konsorcjum.
Dofinansowanie dla uczelni obejmie: prowadzenie studiów II stopnia, stypendia zagraniczne dla studentów, współpracę międzynarodową z wiodącymi uczelniami, współpracę z przedsiębiorstwami oraz przedsięwzięcia naukowo-wdrożeniowe realizowane przez uczestników studiów we współpracy z przedsiębiorstwami oraz administracją państwową.
Do konsorcjum uczelni wyższych tworzących AI Tech dołączyły:
-
Uniwersytet Warszawski (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki),
-
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki i Informatyki),
-
Uniwersytet Wrocławski (Wydział Matematyki i Informatyki),
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Matematyki i Informatyki),
-
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej)
-
Politechnika Warszawska (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych),
-
Politechnika Wrocławska (Wydział Informatyki i Zarządzania, Wydział Elektroniki),
-
Politechnika Gdańska (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki,
-
Politechnika Poznańska (Wydział Informatyki),
-
Wojskowa Akademia Techniczna (Wydział Cybernetyki).
Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych to kolejny projekt służący podnoszeniu zaawansowanych kompetencji cyfrowych społeczeństwa – powiedział minister Marek Zagórski.
Dodał także:
Oprócz niego Ministerstwo Cyfryzacji realizuje lub wspiera inne projekty skierowane do systemu szkolnictwa oraz dzieci i młodzieży.
Są to m.in. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, Centrum Mistrzostwa Informatycznego, czy Wieloletni Program Rozwoju Talentów Informatycznych.
Wszystkie wpisują się w Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, który powstał w naszym ministerstwie – dodał.
oprac.gr