Brak porozumienia Korei Płd. i USA ws. kosztów obrony
Amerykańsko-południowokoreańskie rozmowy w sprawie podziału kosztów utrzymania stacjonujących w Korei Płd. wojsk USA zakończyły się w środę bez porozumienia. Była to ostatnia runda negocjacji przed wygaśnięciem obecnej umowy - podkreśla agencja Yonhap.
W czasie dwudniowych rokowań obie strony poszerzyły wzajemne zrozumienie, ale „muszą być gotowe na kolejną rundę rozmów w styczniu przyszłego roku” - powiedziało południowokoreańskiej agencji anonimowe źródło dyplomatyczne. Według Yonhapu styczniowe rozmowy odbędą się w Waszyngtonie.
Obecna umowa w sprawie podziału kosztów obrony wygasa z końcem roku, a dotychczasowe negocjacje w sprawie nowego porozumienia nie przyniosły rezultatów. Rozmowy dotyczą kosztów utrzymania ok. 28,5 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w Korei Płd. z powodu zagrożenia ze strony Korei Płn. Oba państwa koreańskie wciąż są formalnie w stanie wojny.
Południowokoreańscy posłowie informowali, że urzędnicy Waszyngton żąda zwiększenia wkładu Seulu w pokrywanie tych kosztów do 5 mld dolarów rocznie, co oznaczałoby ponad pięciokrotny wzrost w porównaniu z 1,04 bln wonów (896 mln USD), jakie rząd Korei Płd. zgodził się zapłacić w roku bieżącym. Przedstawiciele władz USA nie potwierdzili tej sumy, ale prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oceniał, że obecność wojskowa jego kraju w Korei Płd. i wokół niej to „ochrona warta 5 mld USD”.
Południowokoreańskie MSZ oceniało, że USA chcą „drastycznego zwiększenia” udziału Korei Płd. w kosztach utrzymania wojsk. Seul zabiega tymczasem, aby wzrost był „możliwy do przyjęcia dla obu stron” i zgodny z ustaleniami obu krajów z ostatnich 28 lat.
Amerykanie domagają się, aby wzrost kosztów ponoszonych przez Koreę Płd. zrealizowano poprzez dodanie do porozumienia nowej kategorii wydatków - przekazało MSZ w Seulu. Yonhap oceniał, że może chodzić o wydatki związane ze wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi oraz wsparciem dla rodzin żołnierzy.
Czytaj też: Pentagon: Korea Płd. powinna płacić więcej za nasze wojsko
PAP, KG