Farma wiatrowa Energi wygrała aukcję OZE
Oferta spółki Grupy Energa na sprzedaż energii elektrycznej z Farmy Wiatrowej Przykona, o łącznej mocy zainstalowanej 31,150 MW, wygrała na aukcji OZE ogłoszonej przez URE.
Jest to kolejna inwestycja Energi mająca na celu zwiększenie mocy wytwórczych w oparciu o odnawialne źródła energii. Obecnie już ponad 1/3 energii wytwarzanej w Grupie Energa pochodzi z OZE.
Ofertę złożyła spółka Energa Invest w oparciu o budowaną Farmę Wiatrową Przykona (pow. turecki). W ramach aukcji Energa zakontraktowała 1 245 000 MWh na okres piętnastu lat.
Farma Wiatrowa Przykona o łącznej mocy zainstalowanej 31,150 MW to kolejna inwestycja wykonywana pod klucz w Grupie Energa. Realizuje ją spółka Energa Invest, na własnych nieruchomościach, począwszy od etapu przygotowania inwestycji poprzez projektowanie i obecnie - etap budowy. Po zakończeniu budowy Farma Wiatrowa Przykona, wraz z prawami wynikającymi z wygranej aukcji, zostanie przekazana spółce Energa OZE specjalizującej się w eksploatacji jednostek wytwórczych OZE.
Z informacji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Nr 95/2019 w sprawie ogłoszenia wyników Aukcji Zwykłej Nr AZ/6/2019 wynika, że minimalna cena po jakiej energia została sprzedana to 162,83 zł/MWh, a maksymalna cena to 233,29 zł/MWh. Oferty wygrane w aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w podziale na poszczególne lata kalendarzowe (do 2037 r.) łącznie opiewały na ponad 77,8 TWh energii elektrycznej, o wartości ponad 16,2 mld zł netto. Dla FW Przykona zakontraktowano 1 245 000 MWh (na lata 2020 – 2035).
Farma Wiatrowa Przykona została zaprojektowana w oparciu o najnowsze technologie, jest trzecią z kolei farmą wiatrową realizowaną przez spółkę Energa Invest. Jej roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na 83 GWh. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2020 r.
Farma powstaje na 250 ha obszarów zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów, wpisując się doskonale zarówno w środowiskowy, jak i prospołeczny aspekt aktualnej strategii Grupy Energa. Obiekt dołączy do pięciu już zarządzanych przez Energę OZE farm wiatrowych. Ich łączna moc zainstalowana wynosi aktualnie 211 MW, a tylko w 2018 r. wygenerowały 385 GWh energii. Inwestycja ma na celu zwiększenie mocy wytwórczych Grupy Energa w oparciu o odnawialne źródła energii. Obecnie moc zainstalowana we flocie wytwórczej bazującej na odnawialnych źródłach energii wynosi w Grupie Energa 38 proc. Jest to największy udział procentowy wśród dużych polskich grup energetycznych w produkcji energii elektrycznej z OZE odniesionej do całego wolumenu wytwarzanej energii.
Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.
Czytaj też: Polska Grupa Górnicza wybierze zarząd w styczniu
Energa, KG