Informacje

Źródło: wikipedia
Źródło: wikipedia

Kawalec: Zagraniczne banki mogą nie chcieć inwestować w polską gospodarkę ze względów politycznych

zz zz

  • Opublikowano: 9 października 2013, 09:21

    Aktualizacja: 9 października 2013, 11:54

  • 4
  • Powiększ tekst

Na samym początku reform nie formułowano planów, które by zakładały, że cały sektor zostanie zdominowany przez zagraniczne banki. Określono jedynie kierunek prywatyzacji, natomiast nie było planów docelowej struktury sektora bankowego w Polsce - mówi w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" Stefan Kawalec, który współuczestniczył w prywatyzacji polskiego sektora bankowego w latach 90.

Jak podkreśla Kawalec określono jedynie kierunek prywatyzacji, natomiast nie było planów docelowej struktury sektora bankowego w Polsce.

Dyskusje na ten temat toczyły się w końcówce lat 90., gdy nastąpiło przyspieszenie prywatyzacji banków, a ścieranie się dwóch wizji było szczególnie widoczne przy prywatyzacji Banku Handlowego. Byłem wówczas w Banku Handlowym i wtedy formułowaliśmy taką strategię prywatyzacji, która by umożliwiła zachowanie niezależności banku. Ostatecznie jednak zwyciężyły koncepcje, które sprowadzały się do szybkiego oddania kontroli nad bankami sprawdzonym zagranicznym bankom

- mówi Kawalec.

Jego zdaniem Polska posiada już krajowe profesjonalne kadry bankowe, łącznie z menedżerami najwyższego szczebla i obecnie polskie banki nie potrzebują kontroli zarządczej sprawowanej przez zagraniczne centrale. Taki stan nie jest bezpieczny dla polskiej gospodarki.

Zagraniczne grupy bankowe, mimo iż są instytucjami nastawionymi na maksymalizację zysków, podlegają wpływom i naciskom politycznym w krajach, w których mają one swoje centrale. Banki takie mogą ograniczać zaangażowanie w obszary biznesu, które są źle widziane w ich krajach macierzystych. Przykładem może być energetyka, gdzie w polskiej strategii istotną rolę odgrywają sektory, których rozwój jest kontestowany w wielu krajach europejskich, takie jak energetyka węglowa, jądrowa czy gaz łupkowy. Postawa opinii publicznej w krajach macierzystych, a także decyzje polityczne i biznesowe zagranicznych central mogą utrudnić lub uniemożliwić zaangażowanie się działających w Polsce banków kontrolowanych z zagranicy w finansowanie tych sektorów.

Jego zdaniem winna nastąpić zmiana w strukturze sektora bankowego i dlatego wraz z innym ekspertem zaproponowali rozwiązanie, które zlikwiduje powstałą anomalie.

Cały wywiad w październikowym numerze "Gazety Bankowej", która jest już dostępna w kioskach.

Opr. Jacek Strzelecki

 

 

-------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------

Uwaga!

TYLKO U NAS, w sklepie wSklepiku.pl, możesz jeszcze nabyć cztery pierwsze numery miesięcznika "W Sieci Historii"!

nr.4/2013     nr.3/2013     nr.2/2013    nr.1/2013

Miesięcznik Sieci Historii (3/2013) - miesięcznik z filmem Urodziny młodego Warszawiaka + opaska powstańcza Sieci Historii (2/2013) - miesięcznik z filmem Kwatera Ł Sieci Historii (1/2013) - miesięcznik z filmem Generał Nil

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze