MGMiŻŚ: rekord przeładunków w polskich portach
Polskie porty w ubiegłym roku były liderem w przeładunkach kontenerów na Bałtyku. Liczba TUE przekroczyła 3 mln - podało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Resort poinformował na Twitterze, że polskie porty w ubiegłym roku były najlepsze w przeładunkach kontenerów na Bałtyku.
Znów padł rekord. W 2019 r. było to ponad 3 mln TEU, co jest wzrostem rok do roku o ponad 7 proc. - czytamy.
TEU to jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp.
W styczniu resort podał dane o przeładunkach w portach: najwięcej, bo o 6,4 proc. do 52,2 mln ton wzrosły w 2019 r. przeładunki w porcie w Gdańsku. W Gdyni w tym samym czasie przeładowano o 2,2 proc. więcej czyli niemal 24 mln ton. Spadły natomiast, o 3,3 proc., przeładunki w porcie Szczecin-Świnoujście, do 32,2 mln ton.
To od kilku lat już pewna tradycja, że porty co roku biją rekordy, jeśli chodzi o ilość przeładunków. Jednak, aby utrzymać ten wzrost niezbędne są nowe inwestycje. Te najważniejsze to przede wszystkim Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni i terminal kontenerowy w Świnoujściu, ale także pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich” - mówił w styczniu PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Czytaj także:Drony zaopiekują się Portem Gdynia
(PAP)SzSz