SLD poprze reformę OFE, ale stawia warunek
Szef SLD Leszek Miller zadeklarował w czwartek poparcie dla rządowych planów reformy emerytalnej, jeśli utrzymana zostanie zasada dobrowolności udziału w OFE. SLD chce ponadto, by w ramach ZUS powstał publiczny fundusz emerytalny, który gromadziłby środki transferowane z OFE.
W czwartek o rządowych planach zmian w systemie emerytalnym dyskutował zarząd SLD.
"Podjęliśmy kierunkowe ustalenie, że słuszne jest podniesienie przez rząd zasady dobrowolności, ale będziemy stawiali również rządowi warunek dotyczący powołania publicznego funduszu emerytalnego, tak aby środki z budżetu państwa nie były w sposób księgowy transferowane z OFE do budżetu, by nie był to +skok na kasę" - powiedział PAP po zakończeniu posiedzenia zarządu sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.
Miller o stanowisku Sojuszu dotyczącym zmian w OFE mówił rano w radiowej "Trójce". "Dzisiaj wypracujemy tę decyzję. Z pierwszych dyskusji wygląda na to, że jeśli zostanie utrzymana zasada dobrowolności - my ją bardzo głęboko poprzemy" - zapowiedział szef SLD.
Opublikowany w ubiegłym tygodniu przez resort pracy projekt zmian w OFE przewiduje, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą, by 2,92 proc. ich składki emerytalnej nadal trafiało do OFE, czy też do ZUS na specjalne subkonto.
Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli po raz pierwszy w 2016 r., będzie można zmienić zdanie. Potem ubezpieczeni będą mogli decydować o przeniesieniu składek między ZUS a OFE co cztery lata.
Projekt przewiduje zakaz reklam dotyczących OFE. Zaproponowano też rozszerzenie prawa do dziedziczenia oszczędności zgromadzonych w drugim filarze. Pieniądze na subkontach w ZUS, który będzie wypłacał emerytury, będą mogły być dziedziczone do trzech lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.
Zdecydowano, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS. Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Fundusze będą miały zakaz inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz dług gwarantowany przez Skarb Państwa. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit ma obowiązywać przez 2 lata.
(PAP)