Jeśli to niepotrzebnie wydłuży postępowanie egzekucyjne, to sąd nie musi uzasadniać
Sąd nie musi uzasadniać swojego postanowienia dotyczącego skargi na czynności komornika - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że uzasadnianie takich postanowień mogłoby niepotrzebnie przedłużyć postępowanie egzekucyjne.
Trybunał rozstrzygał sprawy dwóch kobiet, które złożyły skargi na czynności komornika, ale sądy je oddaliły. Skarżące zażądały uzasadnień tych postanowień, jednak sądy ich nie sporządziły. Sądy uznały, że nie muszą tego robić, skoro i tak nie ma możliwości odwołania się od takiego postanowienia.
Skarżące zaskarżyły tę odmowę do TK - twierdziły, że narusza to ich prawo do sądu, zasadę równości obywateli i zasadę demokratycznego państwa prawnego. Podobnego zdania była rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.
Przepisu bronili marszałek Sejmu Ewa Kopacz i prokurator generalny Andrzej Seremet - twierdzili, że sąd nie musi uzasadniać postanowienia w sprawie skargi na czynności komornika i nie narusza to konstytucji.
Tak samo orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny - uznał, że przepis, który nie przewiduje obowiązku uzasadniania przez sąd takiego postanowienia, jest zgodny z konstytucją i nie narusza prawa do sądu, ani zasady równości obywateli.
Trybunał podkreślił, że w postępowaniu egzekucyjnym (a tylko w takim jest możliwa skarga na czynności komornika), sąd nie rozstrzyga sporu między stroną a komornikiem, a ma tylko zapewnić skuteczne wykonanie postanowienia komornika. Dlatego - zdaniem TK - należy przede wszystkim dążyć do szybkiego i efektywnego ściągnięcia długu.
Trybunał podkreślił, że gdyby sądy miały obowiązek uzasadniać postanowienia dotyczące skarg na czynności komornika, to postępowanie egzekucyjne trwałoby zbyt długo. Poza tym - zdaniem TK - brak uzasadnienia takiego postanowienia ma znaczenie dla ochrony praw i wolności innych osób, którym zależy na szybkim zakończeniu postępowania egzekucyjnego.
(PAP)
-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------
Polecamy wSklepiku.pl książkę:"Encyklopedia Prawo Nie Tylko Dla Prawników"