Rada UE przyjęła poprawki do budżetu unijnego na 2020 rok
Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE przyjęli we wtorek propozycje dotyczące zmiany budżetu, by skierować środki na walkę z pandemią koronawirusa.
Unijne zobowiązania wzrosną o 3,57 mld euro.
Przez zmiany w budżecie UE na 2020 rok uwalniamy kluczowe zasoby, aby sprostać bezprecedensowym wyzwaniom, przed którymi stoi UE i jej państwa członkowskie. Naszym najwyższym priorytetem jest pomoc krajowym systemom opieki zdrowotnej w walce z Covid-19. Pieniądze te zostaną przeznaczone na sfinansowanie zaopatrzenia medycznego, budowę szpitali polowych i przenoszenie pacjentów na leczenie w innych państwach członkowskich - oświadczył cytowany w komunikacie wicepremier i minister finansów sprawującej prezydencję Chorwacji Zdravko Marić.
Na wsparcie krajowych systemów ochrony zdrowia, przekazywanie im potrzebnych materiałów, tworzenie tymczasowych placówek, czy transportowanie chorych w regionach przygranicznych ma być przeznaczonych 2,7 mld euro. Instrument wsparcia kryzysowego umożliwia Komisji Europejskiej bezpośrednie robienie zamówień w imieniu państw członkowskich i ukierunkowanie pomocy tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. W pierwszej kolejności wysiłki mają iść na zapewnienie odpowiedniego zaopatrzenia szpitali, a później na wspieranie krajów w przeprowadzaniu masowych testów oraz badań medycznych.
Kolejne 300 milionów euro ma zostać wykorzystane na zapasy i dystrybucję niezbędnych środków medycznych, takich jak sprzęt ochronny i respiratory. Będzie to finansowane z unijnego mechanizmu ochrony ludności.
„Budżet UE zawsze był głównym narzędziem solidarności UE służącym temu by zaradzić sytuacjom kryzysowym i szybko pomóc potrzebującym w Europie i poza nią. Dziś mobilizujemy go ponownie, aby w pełni wspierać osoby na pierwszej linii: lekarzy, pielęgniarki, chorych i ich rodziny” - zaznaczył unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.
115 mln euro ma być przeznaczonych na pomoc krajom unijnym w repatriacji swoich obywateli, a także zakup sprzętu ochronnego we wspólnych przetargach. Kwotą 3,6 mln euro wzmocniona ma być Europejska Agencja Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC).
W ramach zmian w budżecie na 2020 rok 350 mln euro ma pójść do Grecji na radzenie sobie ze zwiększoną presją migracyjną. Chodzi o rozbudowę centrów recepcyjnych, czy poprawę ochrony granic. Kolejne 100 mln euro ma zostać przeznaczonych dla Albanii na odbudowę po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten kraj w zeszłym roku.
Aby zmiany w budżecie mogły wejść w życie potrzebna będzie jeszcze ich akceptacja przez Parlament Europejski. Ten ma się zająć tym na nadzwyczajnej sesji w czwartek i piątek.
Czytaj też: Globalne szacowanie ryzyka
PAP/KG