Źle wypełniłeś wniosek? Zadzwonią z ZUS. Ważny termin
Trwa akcja pracowników ZUS dzwoniących do osób, które przesłały wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek na ZUS - w związku z COVID-19 i popełniły w tym wniosku błąd lub są w nim jakieś nieścisłości. Ostateczny termin składania – mija 30 czerwca, czyli jutro.
Jest o co powalczyć, bo chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne za trzy miesiące, których nie trzeba uiszczać w ramach Tarczy Antykryzysowej – wsparcie z ZUS. Najważniejsze, aby w ogóle zdążyć złożyć wniosek i zmieścić się w terminie. Tylko wówczas uniknie się płacenia składek na ubezpieczenie społeczne – wniosek jest obowiązkowy – zwolnienie nie jest automatyczne.
Możesz skorzystać, jeśli:
— byłeś płatnikiem składek przed 1 kwietnia 2020 r. i zgłosiłeś do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób,
— jesteś spółdzielnią socjalną zgłoszoną jako płatnik składek przed 1 kwietnia 2020 r., — jesteś osobą duchowną,
— wykonywałeś pozarolniczą działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i opłacałeś składki wyłącznie na własne ubezpieczenia i twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie przekracza kwoty 15 681 zł., tj. 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020 r.
Musisz złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec–maj 2020 r. do 30 czerwca 2020 r., chyba że zgodnie z przepisami jesteś zwolniony z ich składania.
Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.
Wniosek o zwolnienie możesz przekazać:
• Drogą elektroniczną przez PUE ZUS – jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem – spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
• Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl – jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
• Za pośrednictwem poczty.
• Osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
Bardzo ważne jest też to, że - zwolnienia z obowiązku opłacania składek (umorzenia składek ZUS) nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). W związku z tym przychody te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Czytaj także: Andrzej Duda może przekonać biznes prostszym prawem
Czytaj także: Granica z woj. śląskim będzie otwarta od 30 czerwca
Oprc. na podstawie ZUS/ gr