USA drugim największym inwestorem w Polsce
Stany Zjednoczone są drugim największym inwestorem w Polsce. Aż 11 procent wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju pochodziło właśnie z USA. Wartość inwestycji amerykańskich w Polsce przekroczyła 38 mld dolarów – powiedziała na spotkaniu z udziałem wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz podsumowano amerykańskie inwestycje w Polsce w ostatnich latach
Ostatnie 30 lat to okres intensywnych inwestycji amerykańskich w naszym kraju. Na początku okresu transformacji byliśmy dla inwestorów zagranicznych państwem, które przyciągało ze względu na swoją tania siłę roboczą. Przez lata widać jak rodzaj inwestycji się zmienia. Teraz inwestycje przyciąga doskonale wykształcona i przygotowana kadra oraz coraz lepsze warunki do inwestowania. firmy ze Stanów Zjednoczonych stały się ważnym partnerem w procesie transformacji cyfrowej naszej gospodarki – powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz podczas spotkania poświęconego podsumowaniu amerykańskich inwestycji w Polsce w ostatnich latach.
Jak zapewniła Emilewicz, nasza gospodarka odżywa już po okresie zastoju, po pandemii, zaczyna się wzrost zatrudnienia, rośnie liczba zarejestrowanych nowych firm i obecnie jest ich już więcej niż przed ogłoszeniem epidemii.
My nieprzerwanie utrzymujemy tę atrakcyjność inwestycyjną Polski i wciąż stwarzamy coraz lepsze warunki do inwestycji. Tak jak USA są dla nas ważny partnerem w inwestycjach zajmując drugie miejsce pod względem wartości wszystkich inwestycji zagranicznych, tak i Polska dla USA stanowi silnego partnera w interesach. Obecność inwestorów jest dla nas bardzo ważna, bo to oni są najlepszymi naszymi „ambasadorami” na świecie – dodała wicepremier.
Jak zapewniła, obecnie na znaczeniu zyskały te inwestycje, które wykorzystują potencjał talentów i kompetencji pracowników.
Polska jest więc dziś miejscem powstawania innowacji procesowych i know - how, które następnie są stosowane w produktach i usługach amerykańskich firm na całym świecie – powiedziała Emilewicz.
Obecna na spotkaniu wiceminister rozwoju, Olga Semeniuk podkreślała, że wciąż stwarzane są coraz lepsze warunki do inwestycji zagranicznych, szczególnie takie jak Specjalne Strefy Ekonomiczne.
W Polskiej Strefie Inwestycji mamy aktywnych ok. 100 pozwoleń dla amerykańskich przedsiębiorstw. Najwięcej umów zawarły Katowicka, Wałbrzyska i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Firmy amerykańskie wykorzystują najnowsze technologie produkcji i implementują je w budowanych w Polsce zakładach - zaznaczyła.
Wiceminister dodała, że ważnymi inwestycjami, w których powstają wysokiej jakości miejsca pracy są centra usług wspólnych dla biznesu oraz działy badawczo-rozwojowe.
Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh, biorący udział w spotkaniu zaznaczył, że Polska od lat jest bardzo atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu. Jak stwierdził, ma nadzieję, że teraz, w okresie po pandemii proces inwestycji amerykańskich firm dodatkowo przyśpieszy.
Takim okresem sprawdzenia dla przedsiębiorców i inwestorów był okres pandemia, który pokazał nam, jak wiele spraw biznesowych można załatwić zdalnie. Nie napotkaliśmy w tym czasie na żadne problemy, wręcz przeciwnie, okazało się że da się zdalnie załatwić to co do tej pory trzeba było załatwiać osobiście, nawet spotkania – powiedział prezes Housh.
Według raportu przygotowanego przez KPMG inwestycje firm z kapitałem amerykańskim odpowiadają za 11 proc., wartości wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce a wartość zainwestowanego przez nie kapitału szacuje się na ok. 62,7 mld dol. Na spotkaniu zaznaczono, że amerykańskie inwestycje powstają z nowo napływającego kapitału, jak i z reinwestycji. Z danych KPMG wynika, że dzięki inwestycjom amerykańskich firm powstało w naszym kraju ok. 300 tys. miejsc pracy.
mk
CZYTAJ TAKŻE: Emilewicz: będzie „szybka ścieżka”’ dla inwestorów VIP z zagranicy