TikTok w USA ostatecznie trafi w ręce Microsoftu? Firma wydaje oświadczenie
Prezydent Donald Trump najpierw zapowiedział, że zablokuje w Stanach Zjednoczonych popularną aplikację TikTok, bo ma do tego prawo w ramach bezpieczeństwa narodowego, ale następnie dał zielone światło na przejęcie jej amerykańskiej działalności przez Microsoft.
Od dawna spekulowano, że stworzony przez Chińczyków serwis może być wykorzystywany do działań szpiegowskich przez Chiny. Teraz Chińczycy i Microsoft mają 45 dni na dogadanie sie.
(Tłumaczenie) Prezydent Trump zgodził się zezwolić Microsoftowi na negocjowanie przejęcia popularnej aplikacji do krótkich filmów wideo TikTok, jeśli uda mu się zabezpieczyć umowę w ciągu 45 dni, poinformowały źródła @Reuters Reuters.com
W poniedziałek Microsoft oświadczył, że będzie kontynuował rozmowy w celu przejęcia amerykańskiej operacji TikTok, należącej do Chin.
Microsoft w pełni dostrzega konieczność odniesienia się do obaw prezydenta (dot. ryzyka dla bezpieczeństwa i przekazywania danych Amerykanów do Chin przez TikToka). Obecnie działamy na rzecz pozyskania TikToka i poddania go pełnemu audytowi bezpieczeństwa oraz zagwarantowania korzyści gospodarczych dla Stanów Zjednoczonych, w tym dla skarbu państwa - można przeczytać w oświadczeniu firmy.
Co to oznacza? Przejęcie działalności TikToka w USA, który może pochwalić się 100 milionami użytkowników w tym kraju, dałaby Microsoftowi możliwość rywalizacji z gigantami mediów społecznościowych, takimi jak Facebook czy Snapchat.
Amerykańska firma jest zainteresowana również przejęciem interesów TikToka w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii – przekazał Reuters.
Jak informuje agencja Reutera, ByteDance nie potwierdziło publicznie wiadomości o rozmowach z Microsoftem. Jednak w wewnętrznym liście do pracowników w poniedziałek, który pojawił się w agencji Reuters, założyciel i dyrektor generalny firmy, Zhang Yiming, powiedział, że firma rozpoczęła rozmowy z firmą technologiczną, której nazwy nie podano.
(Tłumaczenie) Dyrektor generalny ByteDance informuje pracowników w liście, że firma „pracuje w nadgodzinach” nad rozwiązaniem TikTok w USA.
W liście napisano również, że ByteDance nie zgadza się ze stanowiskiem przyjętym przez Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, że musi w pełni zbyć operacje TikTok w USA.
„Nie zgadzamy się z wnioskiem CFIUS” - czytamy w liście, ale dodajemy: „… rozumiemy decyzję w obecnym środowisku makroekonomicznym”.
Facebook nadal dominuje w świecie mediów cyfrowych, a TikTok dołącza do 10 najlepszych platform mediów społecznościowych.
reuters.com/PAP/Polskieradio24/inne źródła/gr