Premier: Kolej Plus to projekt cywilizacyjny, rozwojowy
Kolej Plus to jest projekt cywilizacyjny, projekt rozwojowy; w dostępności do kolei, między wielkimi miastami a mniejszymi miejscowościami, nie powinno być pierwszej i drugiej klasy - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki przed dworcem PKP w Tarnowskich Górach (Śląskie).
Premier poinformował, że do rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus zgłoszono blisko 100 wniosków. Najwięcej – 19 – nadesłano ze Śląska.
„Z ogromną radością chcę uczestniczyć w tej uroczystości, kiedy właściwie inaugurujemy, inicjujemy odbudowę linii kolejowej nr 182 (Tarnowskie Góry - Zawiercie, która umożliwi dojazd do lotniska w Pyrzowicach pociągiem - PAP)” – powiedział premier w Tarnowskich Górach.
Ten dworzec (…) został odnowiony z naszego programu, programu Odnowy Dworców Kolejowych. I właśnie tak wyobrażam sobie Kolej Plus i nasze programy rozwojowe. Wprawdzie w pociągach jest pierwsza i druga klasa, ale w połączeniach kolejowych, w dostępności do kolei między wielkimi miastami a mniejszymi miejscowościami, nie powinno być pierwszej i drugiej klasy. Powinna być równomiernie rozłożona sieć kolejowa, sieć modernizowana” - dodał.
Premier Morawiecki wyraził też przekonanie, że program Kolej Plus „to projekt cywilizacyjny, projekt rozwojowy”, pobudzający rozwój wielu regionów i miast. Zwrócił uwagę, że program ten budzi duże zainteresowanie samorządów, ale inwestycje są realizowane z wykorzystaniem środków z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Podkreślił, że dzięki temu przedsięwzięciu wiele miejscowości odzyska lub uzyska dostęp do połączeń kolejowych. „A ekologiczna kolej to czystsze powietrze, zdrowsi obywatele, bezpieczniejsza jazda i większy komfort życia dla wszystkich Polaków” – zaznaczył szef rządu.
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówiąc o inwestycjach drogowych i kolejowych ostatnich lat podkreślił, że rząd Zjednoczonej Prawicy dotrzymuje słowa. „Dzięki decyzjom rządu - kierowanego przez pana Mateusza Morawieckiego - Śląsk, Zagłębie, Podbeskidzie, Ziemia Częstochowska, otrzymują nowe szanse rozwojowe” - powiedział.
Premier Morawiecki rozmawiał też w Tarnowskich Górach ze związkowcami „Solidarności”, którzy prosili go o interwencję w sprawie trudnej sytuacji jednej z firm okołogórniczych i pracowników elektrowni.
Dzięki realizowanemu pod auspicjami Ministerstwa Infrastruktury Programowi Kolej Plus, wartemu 5,6 mld zł, możliwe będzie przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. Głównym jego celem jest połączenie miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców.
Kolej Plus zakłada realizację inwestycji liniowych, tj. modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, np. budowę nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych. Inwestycje mają być sfinansowane w 85 proc. ze środków Programu, a w 15 proc. ze środków pochodzących z samorządów. Realizację Programu Kolej Plus zaplanowano do 2028 r.
Czytaj także: Premier: budżet przekazany do RDS to dobry budżet „pokoronawirusowy”
PAP (autorzy: Anna Gumułka, Krzysztof Konopka)/gr