Informacje

fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Jest już 2,61 mln wniosków do programu „Rodzina 500 plus”

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 lipca 2016, 18:07

    Aktualizacja: 14 lipca 2016, 10:35

  • 6
  • Powiększ tekst

Po trzech miesiącach funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” złożono już łącznie 2 619 861 wniosków o świadczenie wychowawcze. Procedura złożenia odbyła się w 20 proc. przypadków przez Internet, a 80 proc. ubiegało się o pieniądze w urzędach.

Podczas środowej konferencji poświęconej podsumowaniu programu „Rodzina 500 plus”, premier Beata Szydło wraz z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską oraz ministrem finansów Pawłem Szałamachą oceniła proces wdrażania świadczeń: „Przedstawiamy państwu raport „Rodzina 500 plus”, w którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące realizacji tego priorytetowego dla rządu programu i projektu. (…) Od początku działania tego rządu, rządu Prawa i Sprawiedliwości podkreślałam, że najważniejsze jest wsparcie polskich rodzin, że jest sprawą priorytetową. Jestem dumna z tego projektu. (…) Przyszłością Polski jest polska rodzina żyjąca godnie, mająca odpowiednio na jej potrzeby wysokie dochody. Mająca możliwość godnego, spokojnego i bezpiecznego wychowania swoich dzieci” - dodała.

Jak program "Rodzina 500 plus" wpływa na życie Polaków czytaj tutaj:

500+: Program wpływa na preferencje zakupowe Polaków

Beata Szydło również podkreślała, że ważnym dla niej faktem jest poprawa standardu życia osób korzystających ze świadczeń: „Najważniejszym jest, by nie tylko podnieść jakość życia przeciętnej polskiej rodziny, ale by przede wszystkim przywrócić polskim rodzinom, polskim obywatelom godność. (…) Od początku podkreślałam, że najważniejszą inwestycją, jaką możemy wykonać jest inwestowanie w rodzinę, w dzieci. To jest przyszłość Polski.

Według raportu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, po trzech miesiącach od startu programu, do 1 lipca b.r. rozpatrzono 2 230 423 decyzji, co daje 85 proc. wniosków. Do rodzin trafiło już 5 mld zł, w tym 70, 5 mln zł na dodatki wychowawcze i dodatki do zryczałtowanej kwoty dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej.

Minister Rafalska mówiła, że oprócz liczb, które świadczą o popularności programu, najważniejszym czynnikiem jest poczucie bezpieczeństwa finansowego, które rodziny mogły zacząć odczuwać: „Na pewno już dzisiaj widzimy, że nastąpiła poprawa sytuacji materialnej, dochodowej rodzin. Nastąpiło także ożywienie i wzrost obrotów w wielu sklepach oraz większe zainteresowanie wakacyjnymi wyjazdami. Myślę, że dzisiaj rodziny czują się bezpieczniejsze pod względem materialnym. Mam nadzieję, że Polacy zapomną, że trzeba było kupować na »zeszyt«, że rodziny nie będą musiały zaciągać wysoko oprocentowanych kredytów.”

Najwięcej wniosków złożono w Warszawie – ponad 101, 9 tys., Krakowie – 42,4 tys., Łodzi (ponad 37,1 tys.) oraz we Wrocławiu (ponad 33,1 tys. wniosków). Wnioski online stanowiły 20 proc. ogólnej liczby – do 1 lipca tego roku było to blisko 550 tys. Najwięcej złożono ich w województwie mazowieckim (28 proc.) oraz dolnośląskim i śląskim (25 proc.). W całej Polsce świadczenia wychowawcze otrzymuje ponad 3,2 mln dzieci, co stanowi 47 proc. ogółu dzieci do 18. roku życia.

O stałym finansowaniu programu zapewnił minister finansów Paweł Szałamacha: „O sukcesie tego programu świadczą wypłacane świadczenia oraz pozytywny wpływ na sytuację dochodową polskich rodzin. Sukces tym bardziej jest zauważalny, że program jest wprowadzany w warunkach stabilnego budżetu i stabilnego finansowania. To bardzo ambitny program, co podkreślałem – z roku na rok wydatki na polską rodzinę wzrosły o 0,9 pkt proc., w przyszłym roku ta liczba będzie rosnąć. Pytanie: w jaki sposób zostanie sfinansowany? Zarówno w 2016 roku, jak i w 2017, i każdym kolejnym zapewnimy stałe finansowanie programu.

Wicepremier Morawiecki o znaczeniu programu "Rodzina 500 plus" czytaj tutaj:

Morawiecki: program 500+ jest inwestycją w przyszłość Polski

Według ministra Szałamachy, „Rodzina 500 plus” ma także pozytywny wpływ na gospodarkę: „Dobrze zazębiają się aspekty prorodzinny, prospołeczny, demograficzny i wzmacniający wzrost gospodarczy. Program Rodzina 500+ będzie miał pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce, dzięki niemu PKB wzrośnie o 0,5 pkt proc.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia na terenie całego kraju. Wnioski można składać w gminie, za pośrednictwem poczty, Internetu – poprzez bankowość elektroniczną, system Emp@tia, platformę ePUAP lub PUE ZUS.

NB

Powiązane tematy

Komentarze