TYLKO U NAS
Nienke Feenstra: Wykorzystajmy pozytywną energię
Pandemia pokazała nam, że jeszcze więcej Polaków chce nadać opiece zdrowotnej wyższy priorytet w stosunku do innych obszarów polityki państwa. Wykorzystajmy tę pozytywną energię, ponieważ wyzwań jest wiele i mierzenie się z nimi będzie wymagało otwartego dialogu między wszystkimi zainteresowanymi stronami związanymi z szeroko pojętym obszarem opieki zdrowotnej – mówi w wywiadzie dla „Gazety Bankowej” Nienke Feenstra, dyrektor generalna Takeda Pharma w Polsce.
Przypomnijmy, że Takeda otrzymała niedawno nagrodę Lider 2019 w ramach konkursu Techno Biznes. Jury uhonorowało aplikację myPKFiT, stworzoną dla pacjentów z hemofilią A. Umożliwia ona autoryzowanym użytkownikom symulowanie schematów dawkowania czynnika krzepnięcia VIII przy użyciu zindywidualizowanych profili farmakokinetycznych (PK) pacjenta.
Opierając się tylko na dwóch próbkach krwi, system oblicza indywidualną krzywą PK i proponuje odpowiedni schemat dawkowania, aby osiągnąć należną dawkę leku we krwi u indywidualnego pacjenta. Na tej podstawie właściwa aktywność czynnika krzepnięcia VIII może być ustawiona przez lekarza prowadzącego, a oprogramowanie aplikacji oblicza dawki leku potrzebne do jej osiągnięcia – mówi Nienke Feenstra.
Nasza aplikacja zapewnia również pacjentom wygodne rejestrowanie krwawień i infuzji czynnika krzepnięcia oraz pomaga im w śledzeniu szacunkowej aktywności czynnika krzepnięcia VIII w dowolnym momencie. Pacjenci zyskują swobodę i aktywnie uczestniczą w leczeniu. Podobnie jak w przykładzie opisanym wcześniej ta forma telemedycyny daje chorym większy wpływ na ich życie oraz poprawia wyniki leczenia.
Szefowa polskiego oddziału założonej 230 lat temu japońskiej firmy biofarmaceutycznej przypomniała także o funkcjonującej w Polsce aplikacji ZeroBleeds.
Ta nazwa oczywiście symbolizuje nasz cel, jaki wyznaczyliśmy sobie w leczeniu hemofilii, aby zapewnić pacjentom życie bez krwawień. Zero-Bleeds to aplikacja w formie elektronicznego dzienniczka pacjenta, która ocenia częstość potencjalnych krwawień, nadal mogących wystąpić u pacjentów w trakcie leczenia. Okazało się, że mimo standardowej profilaktyki u 30 proc. pacjentów nadal występują krwawienia pod koniec przerwy między poszczególnymi dawkami. Dzięki wprowadzeniu personalizowanej profilaktyki z wykorzystaniem aplikacji myPKFiT jesteśmy pewni, że ZeroBleeds zarejestruje zdecydowaną redukcję krwawień – mówi Nienke Feenstra.
Na podstawie tych wniosków Narodowe Centrum Krwiodawstwa postanowiło dodać do specyfikacji przetargowej dla przetargu krajowego na terapię czynnikiem krzepnięcia VIII wymóg dostarczenia przez wybraną w przetargu firmę farmaceutyczną elektronicznego dzienniczka dla pacjentów, pozwalającego zapewnić leczenie profilaktyczne na właściwym dla nich poziomie. Teraz po raz pierwszy firma, która wygrywa przetarg, musi zagwarantować ocenę farmakokinetyki leku. Z doświadczenia wiemy, że możliwe jest wykorzystanie tego typu rozwiązań w procesie refundacji produktów leczniczych jako jednego z instrumentów w schemacie podziału ryzyka. Tak, aby się upewnić, że idziemy w kierunku opieki zdrowotnej opartej na prawdziwych wartościach – dodaje dyrektor generalna Takeda Pharma w Polsce.
W wywiadzie nie mogło też zabraknąć pytań o ocenę sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.
Uważam, że podjęte przez rząd środki bezpieczeństwa były właściwe. Kwarantanna w połączeniu z innymi ograniczeniami była dobrym sposobem na spłaszczenie krzywej zachorowań. Miejmy nadzieję, że dalej pozostaniemy tak samo zdyscyplinowani, aby kontynuować dystans społeczny oraz nosić maseczki, a tym samym wesprzeć działania, które zapobiegają wystąpieniu drugiej fali, gwarantując ograniczenie liczby nowych zachorowań – mówi Nienke Feenstra, podkreślając jednocześnie „bezgraniczny podziw dla każdego, kto walczył i nadal walczy z tym kryzysem”.
Pandemia to czas, gdy szczególną pozycję zdobywa e-medycyna. Jakie będą najważniejsze światowe trendy w tym obszarze w najbliższych latach?
Tego typu elektroniczne rozwiązania i narzędzia wspierające pacjentów będą dostępne w każdym obszarze terapeutycznym. Wyzwania, którym będziemy musieli stawić czoła, to infrastruktura i stworzenie takich rozwiązań, aby systemy, z których korzystają szpitale, mogły się skutecznie komunikować z nowymi narzędziami z zachowaniem prywatności pacjentów. Wyzwaniom tym można sprostać dzięki skutecznemu i otwartemu dialogowi z interesariuszami systemu opieki zdrowotnej, a Takeda taki dialog chętnie podejmuje – podkreśla Nienke Feenstra.
Zdaniem dyrektor generalnej Takedy w Polsce Polska może konkurować na rynku e-medycyny z innymi państwami Europy i świata.
Mamy w Polsce ogromną liczbę inicjatyw i potężny entuzjazm rynku farmaceutycznego w tym obszarze – zauważa Feenstra.
„Gazeta Bankowa” - najstarszy magazyn ekonomiczny w Polsce: aktualne wydarzenia ze świata gospodarki i finansów w kraju i na świecie, ludzie i firmy, inwestycje i świat technologii, historia polskiej gospodarki.
Więcej informacji i komentarzy o światowej i polskiej gospodarce i sektorze finansowym znajdziesz w bieżącym wydaniu „Gazety Bankowej” - do kupienia w kioskach i salonach prasowych
„Gazeta Bankowa” dostępna jest także jako e-wydanie, także na iOS i Android
Szczegóły, jak zamówić e-wydanie „Gazety Bankowej”, kliknij tutaj