Informacje

Fot.Archiwum
Fot.Archiwum

Nadmierna kontrola pożyczek parabankowych niecelowa

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 2 grudnia 2013, 18:14

  • 0
  • Powiększ tekst

Przedstawiciele sektora pożyczek pozabankowych pozytywnie oceniają większość propozycji ministerstwa finansów dotyczących uregulowania tego rynku. Ich zdaniem nie należy jednak wprowadzać maksymalnego limitu kosztów pożyczek.

Podczas debaty pt. "Polacy skazani na szarą strefę? Regulacja sektora pożyczek pozabankowych" eksperci rozmawiali na temat proponowanych przez resort finansów regulacji dotyczących parabanków. Celem tych zmian ma być zwiększenie bezpieczeństwa klientów firm pożyczkowych, a także przeciwdziałanie nadmiernemu zadłużeniu Polaków.

Resort finansów w projekcie założeń do noweli ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym zaproponował m.in., aby podnieść sankcje karne za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, wprowadzić rejestr firm pożyczkowych, uregulować kwestię wymiany informacji o kredytobiorcach między bankami a parabankami, czy wprowadzić próg kapitału zakładowego dla takich firm.

Prezes Związku Firm Pożyczkowych Jarosław Ryba powiedział, że przedstawiciele firm pożyczkowych pozytywnie ocenili większość z proponowanych zmian. Dodał, że największe kontrowersje budzi jednak pomysł, aby wprowadzić limit kosztów związanych z udzieleniem pożyczki przez firmę pożyczkową. Kolejną kwestią budzącą sprzeciw parabanków jest zapis, aby wymieniały się one informacjami z bankami.

"Wymiana informacji jako taka jest dobra, ale na zasadach dobrowolności i wzajemności. To nie powinno być obligatoryjne" - mówił. Dodał, że informacje o kredytobiorcach zamieszczone w Biurze Informacji Kredytowej są istotne dla banków, ale w przypadku firm pożyczkowych nie mają już tak dużego znaczenia. "Istotne jest też to, że informacje bankowe z BIK są po prostu drogie. Jeśli ta wymiana informacja miałaby odbywać się (...) taniej, to myślę, że duża część firm pożyczkowych by z tego korzystała" - powiedział.

Prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, oceniając pozostałe proponowane zmiany mówił, iż wprowadzenie rejestru firm pożyczkowych jest dobrym pomysłem, podobnie jak wprowadzenie progu kapitałowego. Zaznaczył jednak, że sugerowany przez MF poziom 60 tys. zł jest za zbyt mały. "Wydaje się, że jest to zbyt małą kwotą, jak na skalę działalności takich firm" - powiedział. Zdaniem Jarosława Ryby próg ten powinien znajdować się na poziomie nawet 1 mln zł.

Mówiąc o zamiarze MF wprowadzenia maksymalnego limitu kosztów pożyczek, eksperci wyrażali opinie, że wpłynie to na rentowność firm pożyczkowych, co może spowodować ograniczenie ich oferty, lub nawet wyeliminuje część z nich z rynku. Według nich w takim przypadku dotychczasowi klienci parabanków zostaną skazani na usługi firm z szarej strefy.

Roszkowski podkreślił, że pieniądze pożyczane w parabankach na krótki okres czasu mają inną cenę niż w przypadku tradycyjnych kredytów bankowych. Dlatego - jego zdaniem - nie jest wskazane wprowadzanie takich limitów. "Ważne są proporcje, bo przeregulowanie tego rynku spowoduje, że ta szara strefa będzie większa" - mówił.

Wtórował mu ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej Łukasz Gębski. "Te pożyczki nigdy nie są tanie, bo kapitał jest drogi, a ryzyko prowadzenia takiej działalności wysokie" - powiedział.

Dyrektor ds. relacji publicznych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki uważa, że projektodawca "w ogóle się nie wysilił, aby sprawdzić skutki wpływu tej regulacji na rynek". "Nawet organizacje konsumenckie nie są zwolennikami, aby koszt pożyczek był regulowany" - podkreślił. Dodał, że mają one świadomość, iż limit nie spowoduje, że usługi pożyczkowe staną się tańsze.

Eksperci mówili też, że dynamiczny rozwój rynku pożyczek pozabankowych to m.in. efekt kryzysu, który ograniczył akcję kredytową banków. "Takie pożyczki zaciągane są głównie na najpilniejsze potrzeby, na nieprzewidywane wydatki. Bardzo często są one zaciągane w sytuacji, gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia" - powiedział Gębski z SGH.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze