Bezpieczne e-państwo
W Polsce od kilku lat prowadzona jest skuteczna transformacja cyfrowa. Znaczną część spraw urzędowych już od dawna możemy realizować za pośrednictwem internetu czy telefonu. Niespodziewana epidemia Covid-19 i spowodowany przez nią lockdown wymusiły przyspieszenie transformacji, stąd w przestrzeni publicznej pojawiło się nawet pojęcie rewolucji cyfrowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że tak naprawdę nie ma mowy o rewolucji, bo zmiany te były planowane i wprowadzane od dawna, a ich pełne wdrożenie przebiegło sprawnie i, co chyba najważniejsze, bezpiecznie
Od początku epidemii premier, przedstawiciele różnych ministerstw oraz urzędów, zarówno centralnych, jak i lokalnych, zgodnie przyznają, że na poziomie administracyjnym z lockdownem poradziliśmy sobie sprawnie. Nie byłoby to możliwe, gdyby wcześniej nie przygotowano i nie przetestowano rozwiązań, które od marca zaczęły być stosowane na szerszą skalę. Można śmiało powiedzieć, że dzisiaj dysponujemy bardzo dobrze funkcjonującym „wirtualnym urzędem”, który w terminologii doczekał się już miana e-państwa.
Bezsprzecznie fundamentem, na którym zbudowanym jest e-państwo, jest Profil Zaufany. Początkowo był to rodzaj elektronicznego podpisu, którym mogliśmy potwierdzić naszą tożsamość przed urzędem. Dziś zakres rzeczy, które możemy dzięki niemu zrobić, jest dużo szerszy. Dzięki niemu możemy załatwić przez internet niemal każdą sprawę urzędową. A Polacy chętnie to wykorzystują.
Przypomnijmy, że jeszcze w 2016 roku z rozwiązania tego korzystało zaledwie 500 tys. Polaków. Było to spowodowane między innymi tym, że jego założenie Profilu wymagało pójścia do urzędu i wypełnienia wniosku. Od października 2016 roku wystarczy mieć konto w banku i korzystać z bankowości elektronicznej. To udogodnienie sprawiło, że już w 2018 roku Profil Zaufany miało założone 1,8 miliona osób, liczba ta wzrosła do 3,8 miliona w 2019 roku, a na chwilę obecną jeszcze się podwoiła. Dziś z PZ korzysta ponad 7 milionów Polaków!
Co daje nam Profil Zaufany? Przeczytaj więcej TUTAJ