W Słuszkowie k. Kalisza archeolodzy znaleźli srebrne monety
Kaliscy i warszawscy archeolodzy znaleźli srebrne monety oraz kawałki srebra na polu w podkaliskim Słuszkowie. Ten skarb pochodzi z przełomów XI i XII wieku – powiedział w środę PAP dr Adam Kędzierski z kaliskiej stacji Polskiej Akademii Nauk
Jak poinformował dr Kędzierski, kilkaset srebrnych monet oraz kilkanaście kawałków srebra znajdowało się w glinianym naczyniu, zakopanym kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią ziemi na polu kukurydzy.
Czytaj też: Historyczne monety ocalone przez służby
To głównie denary krzyżowe z pastorałem i krzyżem perełkowym oraz placki srebra – wyjaśnił Kędzierski. Dodał, że znalezione monety były prawdopodobnie wybijane w Kaliszu.
Poszukiwania kaliskich i warszawskich archeologów są związane z planowanym na 2021 r. wydaniem monografii nt. wydarzeń w Słuszkowie w 1935 roku.
Wtedy znaleziono największy na świecie depozyt denarów krzyżowych i największy na ziemiach polskich skarb monet. Powróciliśmy tu, ale nie liczyliśmy na jakieś szczególne odkrycia. Tymczasem udało się znaleźć skarb, który jest częścią tego odkrytego 85 lat temu, albo to zupełnie nowe znalezisko – powiedział archeolog.
Czytaj też: KAS udaremniła przemyt 16 srebrnych monet z czasów carskich
Na razie nie wiadomo też, jaki jest kontekst archeologiczny miejsca ukrycia skarbu.
Być może na tym terenie książę Zbigniew miał swój tymczasowy dwór, więc koniecznie trzeba to zbadać. W tym celu archeolodzy muszą wrócić do Słuszkowa - zapowiedział Kędzierski.
PAP/mt