Nowe objawy COVID-19! Widać je w ustach, na dłoniach i stopach!
Chorym z symptomami COVID-19 towarzyszy średnio ponad 30 objawów tej choroby. I jak się okazuje lista ta nie jest zamknięta. Hiszpańscy naukowcy zidentyfikowali nowe wczesne objawy zakażenia SARS-CoV-2. Pojawiają się w ustach, na dłoniach lub podeszwach stóp.
Najczęstsze objawy COVID-19 to wg wskazań Światowej Organizacji Zdrowia: gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. Do mniej powszechnych należą ból głowy, ból gardła, przekrwienie błony śluzowej nosa, zaczerwienienie oczu, biegunka, wysypka skórna, utrata węchu lub smaku. W listopadzie 2020 roku naukowcy z Towarzystwa Lekarzy Rodzinnych Hiszpanii (SEMG) informowali o wynikach badań przeprowadzonych między lipcem a październikiem 2020 r. Na ich podstawie stwierdzono, że jedna osoba z symptomami COVID-19 ma średnio 36 rozmaitych objawów tej choroby.
Najczęstszym wg ich obserwacji symptomem jest zmęczenie, a także ogólnie złe samopoczucie. Innymi często występującymi u osób z COVID-19 symptomami były: bóle głowy, apatia, bóle mięśni, duszności. Znaczny odsetek osób z objawami COVID-19 deklarował zmiany w układzie nerwowym i komplikacje psychologiczne, w tym trudności w koncentracji, uczucie lęku, chwilowe braki pamięci.
Jak się okazuje lista objawów zakażenia koronawirusem wciąż jest otwarta. I właśnie zidentyfikowano trzy kolejne symptomy - obejmowały one jamę ustną, dłonie i podeszwy stóp. Kilka dni temu poinformowali o nich naukowcy ze szpitala Universitario La Paz w Madrycie. Badania przeprowadzono w kwietniu na ponad 600 pacjentach szpitala utworzonego w madryckim centrum kongresowo-wystawienniczym IFEMA. Wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym „British Journal of Dermatology”.
Co konkretnie obserwowali lekarze-naukowcy? U jednego na czterech pacjentów (25 proc.) pojawiały się zmiany na języku. Najczęściej diagnozowano przemijające zapalenie brodawek języka przybierające kształt litery U, niekiedy towarzyszył temu obrzęk języka. Chorzy zgłaszali również aftowe zapalenie jamy ustnej, zapalenie błon śluzowych lub zapalenie języka, pieczenie w jamie ustnej. W wielu przypadkach wiązało się z utratą smaku.
Do „covidowego języka” dochodzą jeszcze zmiany na dłoniach lub podeszwach stóp. Pacjenci zgłaszali pieczenie i zaczerwienienie w tych partiach ciała, po których w niektórych przypadkach nastąpiło złuszczanie się skóry lub pojawiły się charakterystyczne małe plamy.
Objawy takie zgłaszało średnio czterech na 10 pacjentów szpitala w IFEMA. - Niemal połowa osób z łagodnym lub umiarkowanym przebiegiem COVID-19 przyjętych do szpitala polowego w okresie dwóch tygodni wykazała zmiany skórno-śluzówkowe - zaznacza kierująca badaniem dr Almudena Nuno-Gonzalez.
Czytaj też: Wirusy mutują w kosmosie! Zniszczą naszą cywilizację?
medonet.pl/kp