Gowin: trzeba rozwijać instrumenty ułatwiające firmom ekspansję
Trzeba rozwijać instrumenty ułatwiające firmom: ekspansję zagraniczną, łączenie się z innymi firmami, absorbcję najnowszych technologii - szczególnie w obszarze automatyzacji produkcji - powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin
Jak zaznaczył wicepremier Gowin podczas e-konferencji „Inwestycje kluczem do ożywienia gospodarczego”, „inwestycje stanowią podwaliny dla przyszłości i innowacyjności polskiej gospodarki”.
Według niego stoimy przed dwoma wyzwaniami - pierwsze dotyczy tego, jak pokonać koronawirusa i ograniczyć straty dla gospodarki wynikające z lockdownu. „Drugie jest długofalowe - jaki model gospodarczego rozwoju jest i będzie korzystny dla Polski” - tłumaczył. Podkreślił, że oba wyzwania są i powinny być traktowane jako ściśle powiązane.
„Przyszłymi zwycięzcami będą te kraje, które trudny czas pandemii wykorzystają do głębokich zmian i reform” - powiedział wicepremier.
Odnosząc się do optymalnego dla Polski modelu gospodarczego, szef MRPiT wskazał m.in., że trzeba rozwijać instrumenty ułatwiające firmom: ekspansję zagraniczną, łączenie się z innymi firmami, absorbcję najnowszych technologii - szczególnie w obszarze automatyzacji produkcji.
Jednocześnie jako państwo musimy współfinansować badania nad nowymi zaawansowanymi produktami, ułatwiać dostęp do finansowania, budować popyt na produkty ze strony publicznej, lobbować za korzystnymi regulacjami na poziomie UE - wyliczał.
Dodał, że zadaniem rządu powinno być m.in „ułatwienie przedsiębiorcom korzystania z siatki wsparcia”. „W efekcie, z czasem, za sprawą sił rynkowych wspieranych przez państwo, wytworzą się nowe zaawansowane sektory gospodarki zapewniające wysoko płatne miejsca pracy” - mówił.
Zwrócił też uwagę na działania, które powinny być „starannie zaplanowane w odniesieniu do dużych państwowych przedsiębiorstw”.
„Realizacja strategicznych inwestycji z punktu widzenia interesów kraju nie wyczerpuje wszystkich zadań tych przedsiębiorstw” - zaznaczył. Zdaniem Gowina ich „ugruntowana pozycja i duże możliwości finansowe powinny być wykorzystywane do zaangażowania w nowe, zaawansowane przedsięwzięcia” - powiedział. Zwrócił uwagę na projekty spółek Skarbu Państwa w obszarze zielonej energetyki, wodoru, big data, technologii chmurowych, sztucznej inteligencji, telemetrii czy pojazdów elektrycznych.
Jak podkreślił Gowin, to duże przedsiębiorstwa mogą dokonywać zmian, tzw. przełomów technologicznych. „Są w stanie projektować, wdrażać i produkować na skalę umożliwiającą udział w globalnym wyścigu konkurencyjnym” - powiedział.
Dlatego - jak mówił - jednym z jego priorytetów jest nowa polityka przemysłowa Polski. „Zręby tego programu powstają w ścisłym dialogu z przedsiębiorcami i ekspertami” - przypomniał. Dodał, że działania oparte są na 5 osiach: cyfryzacja, zielony ład, bezpieczeństwo lokalizacja produkcji i nowoczesne społeczeństwo. „Te działania muszą zostać uzupełnione działaniem sektorowym” - zaznaczył.
Kolejnym ważnym obszarem zaangażowania polskich „blue chips” - jak mówił Gowin - jest współpraca, akceleracja i mentoring dla małych i ryzykownych, lecz technologicznie zaawansowanych przedsięwzięć prywatnych. Zwrócił uwagę, że „za sprawą wsparcia państwa na rynku wysokiego ryzyka jest więcej pieniędzy niż projektów”. „Aktywa zarządzane przez fundusze VC w Polsce wzrosły przez ostatnie 10 lat o 750 proc. co odpowiada wartości 1 mld 249 tys. zł” - wskazał.
„Koegzystencja dużych państwowych przedsiębiorstw i prywatnego sektora MŚP wskazuje na docelowy model funkcjonowania polskiej gospodarki” - podkreślił szef MRPiT. Wyjaśnił, że miałby się on opierać na sieci średnich i dużych prywatnych przedsiębiorstw prowadzącym biznes w skali globalnej „przy instytucjonalnym i skutecznym wsparciu państwa”. „Tę sieć uzupełniałby starannie zaprojektowany ekosystem dla nowo powstających firm z zaawansowanych sektorów gospodarki” - wyjaśnił.
Dodał, że w pierwszym przypadku wzorem do naśladowania jest model niemiecki; w drugim - izraelski. „Niemcom doskonale wychodzi instytucjonalne wspieranie własnego biznesu w szczególności za sprawą dyplomacji ekonomicznej” - zauważył. Z kolei Izrael, jak przypomniał, stworzył najlepszy na świecie ekosystem dla start-upów.
Czytaj też: Gowin: Gospodarka może dynamicznie odbić po obostrzeniach
PAP/KG