Rezerwy walutowe Polski rekordowo wysokie
Twa okres wzrostu polskich rezerw walutowych. Na koniec lutego wysokość rezerw NBP wyniosła przeszło 160 mld dol., najwięcej w historii – informuje portal Bankier.pl
Aktywa rezerwowe gromadzone w banku centralnym na koniec lutego osiągnęły wartość 163,4 mld dol., więcej o 6,1 mld dol. niż miesiąc wcześniej. Znaczną większość z nich stanowiły rezerwy walutowe – ich wartość wzrosła w ciągu miesiąca o blisko 7 mld dol., osiągając 148,6 mld dol. Ich poziom był także najwyższy w historii. Spadła natomiast wycena złota zdeponowanego w banku centralnym - na koniec grudnia było ono warte 13 mld dol. Poza tym, do aktywów rezerwowych należą także też jednostki SDR oraz transza rozrachunkowa w MFW - wynoszą one łącznie blisko 2 mld dol.
Czytaj też: Glapiński na temat umorzenia zadłużenia publicznego: To utopia
Czytaj też: Złoto ostro w dół. Najtańsze od 11 miesięcy
Wzrosły także gromadzone w NBP rezerwy gotówkowe w euro oraz w polskich złotych. Na rekordowe poziomy wspięły się także rezerwy wyceniane w euro - po wzroście o niemal 5 mld sięgnęły 134,7 mld euro. Podobnie było z wyceną w złotych – wartość aktywów rezerwowych przekroczyła 600 mld zł - informuje bankier.pl.
Wzrostowi rezerw walutowych sprzyja utrzymującą się nadwyżka w handlu zagranicznym - towarowym oraz usługowym. W 2020 r. Polska odnotowała rekordowe 18,4 mld euro nadwyżki na rachunku bieżącym - wynika z szacunków NBP. Jak wskazują analitycy Banku Pekao, stanowiło to aż 3,5 proc. PKB – czytamy na portalu Bankier.pl.
Poza tym Polska cały czas otrzymuje potężne środki z Unii Europejskiej. Rząd wymienia je w banku centralnym na złotego. Z drugiej strony, aby osłabić polską walutę Narodowy Bank Polski w grudniu interweniował na rynku, tzn. skupował dewizy płacąc polskim złotym.
Na stronie bankier.pl czytamy również, że Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość z nich, bo ponad 70 proc., inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, papiery instytucji międzynarodowych oraz emitowane przez agencje rządowe.
bankier.pl/mt