Wniosek o wstrzymanie zakupu Polska Press przez Orlen w sądzie
Warszawski sąd zarejestrował wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania transakcji zakupu Polska Press przez PKN Orlen oraz o zakaz wykonywania przez Orlen praw udziałowych Polska Press - poinformowało w środę Biuro RPO. Wniosek otrzymał już sądową sygnaturę
5 marca br. informowano, że Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.
Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego br. RPO w swym odwołaniu chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK. Dodatkowo chce też, by sąd wstrzymał wykonanie tej decyzji do rozstrzygnięcia odwołania.
Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami - jak wyjaśniło w środę Biuro Rzecznika - odwołanie przekazuje się do sądu za pośrednictwem UOKiK, zaś prezes UOKiK ma trzy miesiące na przesłanie tego odwołania do sądu, jeśli wcześniej w trybie autokontroli nie zmieni swojej decyzji o zgodzie na koncentrację. Dlatego obecnie Rzecznik oczekuje na przekazanie przez prezesa Urzędu odwołania do sądu.
Natomiast związany z odwołaniem wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, w tym także zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press, wysyła się już bezpośrednio do sądu. „To właśnie ten wniosek został przez sąd zarejestrowany i nadano mu sygnaturę” - podało w środę Biuro RPO. Na razie nie ma terminu rozpoznania tej sprawy.
„Zgadzając się na zakup Polska Press przez PKN Orlen, prezes UOKiK nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy. Tymczasem UOKiK ma uwzględniać wszelkie okoliczności wpływające na chronione dobro konsumenta” - ocenia RPO uzasadniając odwołanie oraz wniosek o wstrzymanie.
Jak przekazało Biuro Rzecznika, wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji uzasadniony jest tym, że „spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji”.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny 5 lutego br. zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen uznając, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa, a transakcja nie zagraża konkurencji. „W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji” - przekazywał wtedy UOKiK.
Biuro prasowe UOKiK oświadczało 6 marca, że z zaskoczeniem przyjęło działanie RPO związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację Polska Press/PKN Orlen. „Decyzja została wydała rzetelnie” - zapewnił prezes Chróstny.
Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK 10 grudnia 2020 r. Z kolei 14 grudnia ub.r. RPO podjął z własnej inicjatywy sprawę tej koncentracji.
Czytaj też: Obajtek o zarzutach: Gazeta Wyborcza kłamstwo za kłamstwem tak naprawdę uprawia
PAP/KG