Prezes GPW: Zbudujemy cyfrowego spedytora
- Chcemy wykorzystywać nasze kluczowe kompetencje do wchodzenia w nowe obszary - mówi prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl w wywiadzie dla rp.pl
W 2020 roku ruszył projekt Polski Cyfrowy Operator Logistyczny. Koordynuje go GPW. Według Ministerstwa Aktywów Państwowych Celem przedsięwzięcia jest usprawnienie i ułatwienie procesów dla branży Transport-Logistyka-Spedycja. Więcej o programie mówił Dietl w rozmowie dla portalu rp.pl.
Chcemy wykorzystywać nasze kluczowe kompetencje do wchodzenia w nowe obszary. Chodzi np. o przetwarzanie dużej ilości danych w czasie rzeczywistym. Zdecydowaliśmy się wejść w obszar technologii związanej ze spedycją i stworzyć cyfrowego operatora logistycznego, który byłby rodzajem dynamicznej alokacji przesyłek czy innych zleceń transportowych do rozproszonych polskich firm przewozowych. Obniży to koszty logistyczne dla polskich firm, liczymy, że o 10–15 proc. Jest to nowatorskie przedsięwzięcie w skali kraju. Pewne elementy nie są znane w Europie, być może na świecie. Liczymy, że zbudujemy cyfrowego spedytora i wachlarz usług wokół tego - tłumaczy Dietl.
W trakcie wywiadu padło także pytanie o cele GPW na 2021 rok.
Obroty są wciąż wysokie. Jest dobra jakość arkusza zleceń na wielu spółkach. To przedostatni rok wdrażania strategii. Obiecaliśmy inwestorom ponad 200 mln zł EBITDA na koniec 2022 r. i chcielibyśmy ten plan zrealizować. Bez nowych źródeł przychodu będzie to jednak trudne. Jesteśmy na końcowym etapie wielu projektów. Chcielibyśmy uczcić 30-lecie giełdy pierwszą sprzedażą produktów technologicznych. Liczymy, że pojawią się pierwsze przychody z tego tytułu. Byłoby to symboliczne dołączenie do giełd, które rywalizują na rynku rozwiązań technologicznych. Udział przychodów transakcyjnych spada na rzecz powtarzalnych przychodów z produktów informacyjnych i technologii - stwierdził prezes.
Cała rozmowa dostępna w serwisie rp.pl.
Czytaj też: Nagrody GPW za największą aktywność w 2020 roku
rp.pl/KG