Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

W grudniu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł do poziomu 53,2

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 stycznia 2014, 09:04

    Aktualizacja: 2 stycznia 2014, 13:16

  • Powiększ tekst

Obecny okres poprawy warunków w polskim sektorze przemysłowym w grudniu został utrzymany, jednak tempo poprawy było nieco słabsze niż w poprzednim miesiącu. Tempo wzrostu wielkości produkcji, liczby całkowitych nowych zamówień i zamówień eksportowych nadal pozostało mocne, aczkolwiek nieco słabsze od listopadowego. Dalsze umocnienie popytu w sektorze zostało dodatkowo wsparte wyraźnym wzrostem zarówno zakupionych środków produkcji, jak i zatrudnienia.

HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik, opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. W grudniu wskaźnik PMI pozostał powyżej neutralnego progu 50.0 szósty miesiąc z rzędu i osiągając poziom 53.2 był znacznie powyżej historycznej średniej, co sygnalizuje wyraźną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Wskaźnik PMI spadł jednak z listopadowego poziomu 54.4 i przerwał rekordowy siedmiomiesięczny okres wzrostów miesiąc do miesiąca. W ostatnim kwartale 2013 roku średnia wskaźnika PMI wyniosła 53.6. Jest to najlepszy wynik od I kwartału 2011 roku.

W grudniu siódmy miesiąc z rzędu odnotowano wzrost liczby nowych zamówień. Tempo tego wzrostu zwolniło jednak w stosunku do listopadowego 34-miesięcznego rekordu, niemniej jednak nadal pozostało wyraźne i większe niż średnia z badań długoterminowych. Wzrost liczby zamówień eksportowych także zwolnił, po tym jak osiągnął rekord badań w październiku tego roku. Najnowszy wzrost liczby nowych zamówień z rynków eksportowych był najwolniejszy od lipca.

Po czternastu miesiącach spadków okres wzrostu wielkości produkcji trwa obecnie sześć miesięcy. Tempo wzrostu wielkości produkcji pozostało wyraźne, jednak zwolniło w porównaniu do listopada i było najsłabsze od lipca. Z kolei zaległości produkcyjne w listopadzie wyraźnie zmalały.

Umocnienie warunków w sektorze produkcyjnym zostało podkreślone w grudniu przez dalszy wyraźny wzrost liczby miejsc pracy. Zatrudnienie wzrosło piąty miesiąc z rzędu, a tempo tego wzrostu było zbliżone do wrześniowego 76-miesięcznego rekordu.

Wyraźny wzrost liczby nowych zamówień spowodował dalszy duży wzrost aktywności zakupowej w grudniu. Liczba zakupionych przez polskich producentów środków produkcji wzrosła w najszybszym tempie od marca 2011 roku. Z kolei poziom zapasów pozostał bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

W grudniu presja kosztowa osłabła, a koszty produkcji wzrosły w najwolniejszym tempie w obecnym sześciomiesięcznym okresie inflacji. Producenci z kolei, trzynasty miesiąc z rzędu zredukowali ceny pobierane za wyroby gotowe. Jest to łącznie drugi najdłuższy okres redukcji cen, od kiedy po raz pierwszy zebrano dane dla tej zmiennej w 2003 roku.

Komentarz Agaty Urbańskiej-Giner, ekonomistki HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej:

Dobre wieści są takie, że badanie PMI wskazuje na kontynuację poprawy koniunktury w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Złe wieści są takie, że tempo tej poprawy w grudniu nieco spowolniło. W sumie wskaźnik PMI wyniósł średnio 53.6 w 4 kw. 2013, co jest najwyższym odczytem od 1kw. 2011. Jednocześnie wynik grudniowy był najsłabszym w ostatnim kwartale minionego roku. Indeks produkcji spadł w grudniu do poziomu z lipca, a indeks nowych zamówień był w grudniu najsłabszy od trzech miesięcy. Niemniej jednak indeks zatrudnienia wzrósł do 53.4, to drugi najwyższy poziom od maja 2007.  Wzrost nowych zamówień w eksporcie w grudniu był kontynuowany, ale tempo tego wzrostu było słabsze niż w ostatnich czterech miesiącach. Osłabiła się presja kosztowa w przemyśle. Ceny nakładów rosły w grudniu wolniej niż w minionych pięciu miesiącach, podczas gdy ceny produktów spadły trzynasty miesiąc z rzędu. Wzrostowy trend PMI wspiera nasze prognozy ożywienia gospodarczego w 2014 roku, ale obecnie wskazuje, że jest to ożywienie, któremu nie towarzyszy presja inflacyjna.

Opr. Jas

 

 

---------------------------------------------------

---------------------------------------------------

Koniecznie zajrzyj do wSklepiku.pl!

Tylko tam, możesz nabyć unikatowe gadżety z logotypem wPolityce.pl!

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl


Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

 

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.