Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Ten pieniądz jest niebezpieczny. Niemiecki bank centralny przestrzega

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 8 stycznia 2014, 06:12

    Aktualizacja: 8 stycznia 2014, 11:59

  • Powiększ tekst

Bundesbank - niemiecki bank centralny ostrzegł o zagrożeniu płynącym z handlu bitcoinami, czyli popularną na świecie wirtualną walutą - poinformował we wtorek "Financial Times".

"Bitcoiny nie są objęte gwarancjami państwowymi i inwestorzy mogą stracić wszystkie swoje pieniądze. Bundesbank ostrzega o tych ryzykach" - powiedział członek zarządu banku Carl-Ludwig Thiele w rozmowie z Handelsblatt, cytowanej przez "FT". Jak dodał, europejskie banki centralne i nadzory finansowe coraz częściej poruszają w rozmowach kwestie fenomenu bitcoinów, choć jak dotąd rozmowy te kończą się tylko na ostrzeżeniach o ryzykach związanych z wirtualną walutą.

W ubiegłym miesiącu bank centralny Chin sygnalizował, że będzie ograniczał możliwość obsługi transakcji bitcoinami przez duże instytucje finansowe. "(Bitcoin) nie posiada statusu prawnego waluty, i nie może (...) być w obrocie na rynku, jako waluta" - informował bank.

O ryzyku związanym z wirtualną walutą informował również w ostatnich dniach m.in. centralny bank Malezji, podczas gdy francuski bank centralny ostrzegał w grudniu, że nie ma żadnych gwarancji, iż bitcoiny zostaną wymienione na prawdziwą walut.

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel. Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna ilość bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.

Od marca ub.r. jest on uważany przez prawo amerykańskie za internetową walutę i podlega regulacjom dotyczącym prania brudnych pieniędzy.

(PAP)

 

 

-------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------

Kup książkę wSklepiku.pl!

"Złoto banki ludzie Krótka historia pieniądza"

Złoto banki ludzie Krótka historia pieniądza

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych