Opinie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński gratuluje wyboru prof. Adamowi Glapińskiemu, fot. PAP/Radek Pietruszka
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński gratuluje wyboru prof. Adamowi Glapińskiemu, fot. PAP/Radek Pietruszka

Naprawdę dobra zmiana w NBP

Zbigniew Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk

Dr nauk ekonomicznych, poseł na sejm RP, poseł do PE w latach 2004-2009, obecnie ponownie wybrany, wcześniej marszałek województwa mazowieckiego, radny województwa mazowieckiego, minister-szef Rządowego Centrum Studiów Strategicznych, wojewoda radomski, nauczyciel akademicki Politechniki Radomskiej, promotor wielu prac magisterskich i licencjackich.

  • Opublikowano: 22 czerwca 2016, 11:06

  • 4
  • Powiększ tekst

Wczoraj w Sejmie odbyło się zaprzysiężenie wybranego kilkanaście dni wcześniej prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego i od tego momentu przejął on obowiązki kierowania bankiem centralnym naszego kraju.

1. W czasie swojego krótkiego wystąpienia podkreślił, że będzie bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego i dodał, że nie będzie zapominał o obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu, o ile tylko nie będzie to stać w sprzeczności z zachowaniem stabilnego poziomu cen, który jest podstawowym celem NBP.

Prezes Glapiński posłużył tutaj formułą zapisaną w ustawie o NBP ale chyba po raz pierwszy od ponad 20 lat szef banku centralnego przypomina publicznie, że jego instytucja ma obowiązek wspierania polityki gospodarczej rządu.

2. Przypomnijmy tylko, że w momencie zgłaszania kandydatury na szefa NBP przez prezydenta Andrzeja Dudę, Adam Glapiński był już członkiem zarządu NBP, a wcześniej w latach 2010-2016 członkiem Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Adam Glapiński jest profesorem nauk ekonomicznych, pracownikiem Szkoły Głównej Handlowej, na początku lat 90. poprzedniego stulecia był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego, później senatorem i przewodniczącym rad nadzorczych -Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings, KGHM Polska Miedź, a także dyrektorem generalnym spółki telekomunikacyjnej Polkomtel.

Jak widać choćby z zajmowanych wcześniej stanowisk, kandydat na którego zdecydował się prezydent Duda jest człowiekiem doskonale przygotowanym nie tylko teoretycznie ale i praktycznie do objęcia funkcji prezesa NBP, stąd głosowali za jego kandydaturą nie tylko posłowie Prawa i Sprawiedliwości ale także ponad 50 posłów z klubów opozycyjnych (284 posłów głosowało za, 124 przeciw i 34 wstrzymało się od głosu).

Kandydatura Glapińskiego na szefa NBP została dobrze przyjęta także przez tzw. rynek, dobrze oceniano jego przygotowanie ale także wypowiedzi dotyczące przyszłego funkcjonowania banku centralnego i polityki pieniężnej jaka powinna być prowadzona w Polsce.

Nawet jego otwartość na pomoc banku centralnego w rozwiązaniu problemu kredytów frankowych, który proponuje prezydent Andrzej Duda w swoim projekcie ustawy, nie wywołała zmiany w tym pozytywnym nastawieniu rynku do kandydata.

3. Po złożeniu przysięgi w rozmowie z dziennikarzami nowy prezes NBP odniósł się do sprawy przeniesienia z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) nadzoru nad bankami w Polsce do banku centralnego.

Powiedział, że będzie rozmawiał na ten temat z premier Beatą Szydło i ministrem finansów Pawłem Szałamachą, argumentując, że skoro bank centralny dostarcza bankom komercyjnym „płynność’, to powinien także nad nimi nadzór aby niejako z pierwszej ręki mieć wiedzę o ich kondycji finansowej.

Stwierdził także, że kolejnym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest przewidywanie, że za 2-3 lata to nie poziom stóp procentowych będzie przyciągał uwagę wszystkich ale raczej restrukturyzacje banków i stabilność tego sektora.

Trudno teraz przewidzieć jak ostatecznie zostanie rozstrzygnięta przez rząd i prezesa NBP sprawa usytuowania nadzoru nad bankami ale publiczna deklaracja prezesa Glapińskiego, że nie będzie zapominał o obowiązku wspierania polityki gospodarczej rządu, dobrze wróży współpracy obydwu instytucji, a w konsekwencji także rozwojowi gospodarczemu naszego kraju.

Powiązane tematy

Komentarze