Opinie

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com

Nabycie banku przez PZU obniży koszty

Grzegorz Sielewicz

Grzegorz Sielewicz

główny ekonomista Coface w Europie Centralnej

  • Opublikowano: 8 grudnia 2016, 15:27

    Aktualizacja: 10 grudnia 2016, 09:43

  • Powiększ tekst

Zakup akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwojowy wpisuje się w strategię repolonizacji sektor bankowego. W sektorze bankowym zwiększy się udział skarbu państwa, który kontroluje już także Alior Bank.

PZU przejmując tak duży i znaczący podmiot jakim jest Pekao zwiększy udział kapitału krajowego w sektorze bankowym oraz zyska możliwość oferowania produktów ubezpieczeniowych szerokiej grupie potencjalnych klientów. Dzięki połączeniu powstanie największa instytucja finansowa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, której możliwości kapitałowe będą mogły służyć jako wsparcie dla inicjatyw gospodarczych rządu. Nabycie banku przez PZU obniża koszty i ułatwia przeprowadzenie transakcji finansowych instytucji. Jednak cel ten został już w znacznym stopniu osiągnięty po nabyciu Alior Banku.

Pewne ryzyko budzi wysoka koncentracja instytucji finansowych, a łączenie się podmiotów powoduje słabszą konkurencję i w efekcie droższe produkty i usługi. Z kolei tak duża grupa ubezpieczeniowo-bankowa to większe możliwości kapitałowe w razie wystąpienia kryzysu, jednak ze względu na skalę i zakres działalności instytucja taka może być bardziej podatna na ewentualne trudności pojawiające się w różnych obszarach działalności.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych