TYLKO U NAS
Nie wszystek TVN. "Styl narodowy" w architekturze odżywa!
Na jednej z facebookowych grup poświęconych architekturze rozgorzała dyskusja po tym, jak opublikowano zdjęcie projektu nowego domu, który ma przypominać sanacyjne dworki. Początkowe reakcje były bardzo surowe. Wielu atakowało i wyśmiewało miłośników dawnej architektury oraz budowania na jej modłę, jednak w drugiej fali znalazło się wiele osób, które wzięły je w obronę, argumentując , że moda z TVN nie jest obowiązkowa dla wszystkich. Okazało się, że jest całkiem sporo osób, które nie tylko lubują się w dawnej, polskiej architekturze, ale też… budują domy w starym stylu i remontują stare, piękne dworki
Pamiętamy nuworyszowskie wille z początku lat 90, niczym z „Tygrysów Europy”. Źle się kojarzą, prawda, ale to chyba kwestia umiaru i smaku. Z jednej strony zbyt często nowobogaccy stawiali domy, którym bliżej było do bajki i kiczu niż do historycznych pierwowzorów. Tzw. „Gargamele” (od zamku Gargamela, czarnego charakteru z wieczorynki „Smerfy” - red.) straszą, jak Polska długa i szeroka, po dziś dzień. Z drugiej strony moda dziś nie bierze jeńców. Dlatego ta, z pozoru niewinna, propozycja wywołała ostre reakcje, nawet wśród architektów.
Obecna moda w architekturze na tzw. „kontenery” - domy wyglądające dosłownie jak kontener, stąd zwyczajowa nazwa - jest wyjątkowo silna. Są to domy odpowiadające współczesnej estetyce, jednak w pewien sposób zimne i surowe. Taka moda panuje też na wystrój wnętrz. Jeśli ktoś uważa, że miło i ciepło jest w domu, w którym do wykończenia pokoju użyto betonu konstrukcyjnego, jego rzecz. Ale nie wszyscy są fanami takich rozwiązań.
Tym bardziej milej jest widzieć, że można nadal spotkać pasjonatów staropolskiej architektury, która ma szansę nie przeminąć z wiatrem.
STYL POLSKI - czyli jak architekci wyobrażali sobie odbudowę kraju po zniszczeniach I Wojnie Światowej.
Styl polski zaczyna znów odżywać. Być może zajmie to jeszcze trochę czasu, ale Polacy nie gęsi, swoją architekturę mają!
Maksymilian Wysocki
CZYTAJ TEŻ: Nowa zimna wojna podzieli świat technologicznie
CZYTAJ TEŻ: Uparta pasażerka, pociąg i wielki objazd
CZYTAJ TEŻ: Muzea, biblioteki, uczelnie: Nowe wytyczne