Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Rynek stopy procentowej - komentarz

źródło: Konrad Soszyński, Biuro Strategii Rynkowych PKO BP

  • Opublikowano: 5 lutego 2014, 07:48

    Aktualizacja: 5 lutego 2014, 10:41

  • Powiększ tekst

Słabe dane ISM z sektora przemysłowego w USA oraz wyniki spółek, które zostały opublikowane w poniedziałek pomogły przesunąć dochodowości na rynkach bazowych w dół. Jednak efekt ten był przejściowy i w trakcie handlu we wtorek rentowności niemieckich i amerykańskich papierów powróciły do poziomów sprzed poniedziałkowej publikacji danych ISM. Powrotom tym sprzyjało nieznaczne odbicie na giełdzie we Frankfurcie oraz, wyższe niż poniedziałkowe zamknięcie, otwarcie giełdy w USA we wtorek. Jednocześnie doszło do niewielkich, 2-3 punktowych wzrostów stawek CDS papierów krajów południa Europy.

Wtorek przyniósł przełom na krajowym rynku długu. Rentowności papierów spadały, pomimo wzrostu rentowności na rynkach bazowych. W sumie skala obniżek dochodowości wyniosła 7-12 pb. koncentrując się w segmencie 5Y (tj. papierów, których dochodowości rosły najsilniej na przestrzeni ostatnich dni). W konsekwencji doszło też do istotnego zwężenia spreadu między polskim, a niemieckim papierem 10Y, oraz spadku marż ASW polskiego długu skarbowego nominowanego w euro. Większego wrażenia na rynku nie zrobiły tym razem zamówienia na dobra trwale w USA przemyśle, które były nieznacznie lepsze niż oczekiwano.

W środę spodziewamy się dalszego spadku dochodowości w odpowiedzi na oczekiwane przez nas dobre dane PMI-usługi z Eurostrefy, ISM usługi z USA oraz publikację danych o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Większego znaczenia dla rynku nie powinna mieć decyzja RPP oraz dane o rynku kredytów nieruchomościowych i dane rynku pracy z USA. Na koniec dania spodziewamy się obniżenia rentowności w relacji do dzisiejszego zamknięcia o 3-4 pb. w segmencie 10Y i stabilizacji w segmencie 2Y.

Zanotowana w zeszłym tygodniu silna wyprzedaż długu, spowodowana przez pojawiające się na rynku obawy o stabilność niektórych krajów rozwijających się w obliczu ograniczaniu programu QE3 przełożyła się na wzrost stawek ASW papierów w segmencie 5-10Y. Najsilniejszy ruch zanotowały przy tym marże ASW w segmencie 3-7Y. Pomimo rozpoczętej w początku tego tygodnia korekty w dalszym ciągu atrakcyjna wydaje się wycena kontraktu ASW dla papieru PS0417, który jest kwotowany na poziomie plus 5 pb., wobec średniej z ostatnich 3 miesięcy minus 5 pb. i wyceny z drugiej dekady stycznia na poziomie między minus 7 pb, a minus 9 pb. Naszym zdaniem kolejne pozytywne zaskoczenia danymi krajowymi, jeśli chodzi o spożycie prywatne oraz spodziewane wysokie odczyty sprzedaży detalicznej za styczeń i luty powinny być czynnikiem wpływającym na zwężenie marż ASW. Ponadto uważamy, że publikowane jutro dane Eurostat na temat sprzedaży detalicznej w Polsce (które naszym zdaniem lepiej opisują zachowanie sektora handlu detalicznego niż dane GUS), potwierdzą rosnącą aktywności konsumentów i przyczynią się do dalszego zwężenia marż ASW na naszych papierach dłużnych nominowanych w PLN i EUR.

MF zapowiedziało, że na czwartkowej aukcji w ofercie będą papiery OK0716 i WZ0119, zakładana łączna podaż to 2-4 mld PLN. W kolejnym tygodniu MF planuje sprzedać jeszcze 2-5 mld obligacji. W ramach aukcji 13 lutego mają być oferowane inne papiery niż na aukcji 6 lutego.

Konrad Soszyński

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl!

"Giełda"

Giełda

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych