Nienajlepsze nastroje na rynku akcji przed świętami
Sentyment jaki widzieliśmy pod koniec minionego tygodnia utrzymuje się również po weekendzie. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzisiejszy handel od spadków, a rozpoczęcie sesji za oceanem jak razie nie przynosi zmiany układu sił
Czym można tłumaczyć fakt pozbywania się akcji przez inwestorów? Przede wszystkim rynki w ostatnim czasie są podatne na doniesienia dotyczące koronawirusa. Nowy wariant - Omicron wciąż może prowadzić do wprowadzania kolejnych ograniczeń, jak chociażby w Holandii, gdzie ogłoszono twardy lockdown do 14 stycznia i to mimo faktu, iż wyszczepialność w tym kraju sięga ponad 90 procent. Oprócz tematu pandemii należy wspomnieć o wyraźnej zmianie w polityce monetarnej banków centralnych. W minionym tygodniu Bank Anglii zaskoczył podwyższając stopy procentowe, podczas gdy Fed przyspieszył tempo taperingu, co przybliżyło termin pierwszej podwyżki w USA.
Pod koniec dzisiejszej sesji w Europie wszystkie główne indeksy giełdowe zniżkują. Niemiecki DAX traci około 2%, z kolei francuski CAC40 jest notowany ponad 1% niżej, a londyński FTSE 100 spada 1,15%. Patrząc z kolei na GPW, polski WIG20 radzi sobie nieco lepiej niż zachodnie indeksy i traci około 0,2%. W ograniczeniu strat na polskim parkiecie prawdopodobnie pomogły świetne dane o produkcji przemysłowej , która wystrzeliła do 15,2% r/r przy oczekiwaniach zakładających 8,5% r/r. Niemniej nie zmienia to sytuacji technicznej na indeksie WIG20, który wciąż pozostaje poniżej strefy oporowej 2230 pkt, co rodzi ryzyko pogłębienia spadków. Jeśli chodzi natomiast o rynek amerykański, główne indeksy giełdowe zza oceanu także rozpoczęły dzień pod kreską, a pierwsza godzina handlu nie przynosi odreagowania. W momencie przygotowania tego komentarza bardzo słabo radzi sobie indeks Dow Jones (-1,9%), co może mieć także związek z faktem iż administracja Bidena nie zdołała przeprocesować przez Kongres planów ustawy infrastrukturalnej, a rozmowy w tej sprawie przeciągną się na przyszły rok. Wyraźne spadki są widoczne także na S&P500 i Nasdaq.
Łukasz Stefanik, analityk rynków ginansowych XTB
Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.