Komentarz surowcowy: Ceny zbóż w górę w oczekiwaniu na raport USDA
We wtorek na rynkach towarowych królował kolor zielony. Notowania indeksu CRB powędrowały w górę aż o 1,19% do poziomu 307,98 pkt., zbliżając się tym samym do tegorocznego maksimum z początku marca. Na plusie znalazły się ceny surowców energetycznych, metali, a także większości towarów rolnych.
Jakość pszenicy najgorsza od 12 lat
Bardzo dobrze bieżący tydzień rozpoczęły zboża. Notowania pszenicy rosną od poniedziałku, na co duży wpływ mają obawy o podaż tego zboża.
Wczoraj amerykański Departament Rolnictwa podał, że na dzień 6 kwietnia jedynie 35% uprawianej w Stanach Zjednoczonych pszenicy ozimej znajduje się w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. Jeszcze w listopadzie ub.r. było to 62%, jednak jakość zboża znacząco pogorszyła się przez zimę, która w USA w tym roku była wyjątkowo mroźna. Wyliczenia z bieżącego raportu są gorsze od ubiegłorocznych, kiedy to w analogicznym okresie w roku 36% pszenicy było w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. To także najgorszy odczyt dla tego okresu od 12 lat.
Wczorajszy raport USDA z pewnością wspiera kupujących na rynku pszenicy, ponieważ budzi on obawy o podaż tego zboża w USA. Należy pamiętać, że wciąż w tle rozgrywają się niepokojące wydarzenia na Ukrainie, które mogą wpłynąć na produkcję i eksport zbóż z tamtego rejonu świata.
Dziś publikacja comiesięcznego raportu USDA
Tak czy inaczej, dzisiaj amerykański Departament Rolnictwa przedstawi dużo bardziej wyczekiwaną publikację, a więc comiesięczny raport dotyczący produkcji i zapasów zbóż w USA i na świecie. Raport ten jest szczególnie wyczekiwany jednak nie na rynku pszenicy, lecz na rynkach kukurydzy i soi. Notowania obu tych zbóż od wczoraj wyraźnie rosną na skutek oczekiwań związanych z obniżeniem prognoz zapasów kukurydzy i soi w USA.
Skąd te oczekiwania? Wynikają one przede wszystkim z faktu, że w ostatnich tygodniach eksport zbóż z USA był spory. Amerykańskie zboże było zamawiane w dużych ilościach głównie przez Chiny, które obawiały się obniżenia możliwości eksportowych krajów Ameryki Południowej po dotkliwych suszach w Brazylii. Niemniej jednak, brazylijskie zboże ma trafić na rynek już niebawem, co jest z kolei wsparciem dla strony podażowej.
Póki co, to jednak strona popytowa przeważa na rynkach kukurydzy i soi. Kupującym na rynku kukurydzy sprzyjają niekorzystne warunki pogodowe, które powodują opóźnienia w zasiewach tego zboża w USA. Z kolei na rynku soi oczekiwana jest korekta w dół prognoz USDA dotyczących zapasów – według sondaży przedstawianych przez agencję Reuters, mają one znaleźć się na poziomie 139 mln buszli, najniższym od 5 lat. USDA ma także obniżyć prognozę produkcji soi w Brazylii z obecnych 88,5 mln ton do 87,43 mln ton.