Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Ceny ropy nadal niskie

źródło: Ole Hansen, Saxo Bank

  • Opublikowano: 14 sierpnia 2014, 12:26

  • 0
  • Powiększ tekst

Cena ropy Brent osiągnęła najniższy poziom od 13 miesięcy, a obawy związane z rosnącą nadpodażą przyćmiły ryzyko zakłóceń podaży i w pewnym sensie odwróciły uwagę inwestorów od tego zagrożenia. W efekcie trwa likwidacja spekulacyjnych długich pozycji netto, związana m.in. ze zmianami krzywej forward, które wpłynęły na obniżenie atrakcyjności pasywnych inwestycji w ropę Brent.

Wraz ze spadkiem cen ropy Brent możemy spodziewać się wkrótce reakcji ze strony OPEC, w szczególności Arabii Saudyjskiej, która najprawdopodobniej podejmie działania w przypadku, gdyby cena spadła znacznie poniżej kluczowego „granicznego” poziomu 100 USD za baryłkę. Arabia Saudyjska wielokrotnie podkreślała, że uważa ten poziom za uczciwy i komfortowy zarówno dla producentów, jak i konsumentów i spółek naftowych.

Do zwiększenia presji na ceny ropy przyczynił się pierwszy od roku tankowiec z ropą, który wypłynął z libijskiego terminala Ras Lanuf. Wydarzenie to jest związane m.in. z obecną nadpodażą ropy w obszarze Oceanu Atlantyckiego, co podkreślono w opublikowanym wczoraj raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Od sierpnia ubiegłego roku port ten, umożliwiający przesyłkę 220 000 baryłek dziennie, zajęty był przez siły antyrządowe. Jednak dzięki zawartej niedawno umowie z państwową Narodową Korporacją Naftową (NOC) terminal mógł dziś podjąć pracę.

Wrześniowy kontrakt terminowy na ropę Brent (LCOU4) przed jutrzejszym wygaśnięciem nadal znajduje się pod pewną presją. W efekcie nastąpiło rolowanie kontraktu LCOV4, który dziś rano osiągnął cenę 0,94 USD, natomiast różnica w stosunku do ropy WTI zawęziła się do 5,3 USD za baryłkę, przez co znalazła się w dolnej części bieżącego przedziału. Ewentualne nadzwyczajne wyniki ropy WTI wydają się mało prawdopodobne, mimo iż rynek amerykański wspierany jest przez nadal wysoki popyt na ropę.

Ole Hansen, Saxo Bank

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze