Byki na rynku ropy WTI wycofują się, złoto idzie w górę, miedź spada
Fundusze hedgingowe i inne duże podmioty zarządzające środkami pieniężnymi przez siódmy tydzień z rzędu są zbywającymi towary netto (stan na 12 sierpnia). Cotygodniowy raport zaangażowania inwestorów (Commitment of Traders) amerykańskiej komisji ds. obrotu towarowymi kontraktami terminowymi (Commodity Futures Trading Commission) wykazał straty związane ze stałą sprzedażą we wszystkich sektorach z wyjątkiem sektora metali szlachetnych. Najbardziej ucierpiał sektor energetyczny.
Ekspozycja we wszystkich 24 towarach ogółem spadła o 5,3% do 911 000 kontraktów terminowych i opcji, co stanowi najniższy poziom od listopada.
Sprzedaż była szczególnie intensywna w sektorze ropy WTI, gazu ziemnego, miedzi HG i cukru, natomiast kupujący preferowali złoto, pszenicę i kakao.
Sektor energetyczny nadal odczuwa skutki ostatniego przesunięcia uwagi z premii za ryzyko geopolityczne na rosnącą globalną podaż. W efekcie przez ósmy tydzień z rzędu trwa walka o zmniejszenie gry na zwyżkę, przez co długie pozycje netto w ropy WTI spadły do 218 814 kontraktów terminowych i opcji, co jest najniższym poziomem od czerwca.
Pozycja netto byków na rynku złota wzrosła o 28% do 133 708 kontraktów. Był to najwyższy tygodniowy wzrost od czerwca, a intensywne obroty na tym rynku odnotowane przed weekendem były wynikiem utworzenia wielu nowych długich pozycji. W ciągu tygodnia nie udało się przełamać oporu na poziomie 1 325 USD za uncję, przez co wiele nierozliczonych długich pozycji oczekuje na spadek ekspozycji.
Nawis długich pozycji netto w srebrze nadal się zmniejsza, nieco redukując relatywną presję na sprzedaż w porównaniu do złota, którą odnotowano w ciągu ostatnich pięciu tygodni. Liczba długich pozycji netto w srebrze spadła obecnie o połowę od osiągnięcia rekordowego poziomu w połowie lipca, jednak nadal jest wysoka w porównaniu z niedawnymi wynikami historycznymi przedstawionymi na wykresie poniżej.
Ole Hansen, Saxo Bank