Analizy

Fot.Dleafy/sxc.hu
Fot.Dleafy/sxc.hu

Co zrobi FED?

źródło: Dział Analiz XTB

  • Opublikowano: 17 września 2014, 10:16

  • 0
  • Powiększ tekst

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym zapowiada się niezwykle emocjonująco z uwagi na przedpołudniowe dane z rynku brytyjskiego, a także ze względu na wieczorne posiedzenie FED, po którym odbędzie się konferencja prasowa Janet Yellen. Ważnym aspektem wieczornych wydarzeń będzie także publikacja dot-chartu, który pokazuje oczekiwane przez poszczególnych członków FOMC poziomy stóp procentowych w kolejnych okresach.

W ostatnich dniach inwestorzy skupiający swoją uwagę na rynku brytyjskiego funta przeżywają prawdziwą huśtawkę nastrojów. Z jednej strony coraz głośniej mówi się o zbliżającym się terminie pierwszej podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii, z drugiej nasilają się obawy i niepewność dotycząca przyszłości gospodarki w Wielkiej Brytanii, którą może czekać poważny wstrząs w przypadku secesji Szkocji, o której obywatele tego kraju zdecydują w trakcie jutrzejszego referendum. Dzisiejszy dzień obfitować będzie w wiele danych dotyczących obydwu tych kwestii. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń, którym bacznie przygląda się BoE.

Powolny wzrost płac był w ostatnim czasie jedną z głównych przyczyn wstrzymywania się z pierwszymi podwyżkami stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, co potwierdzały wypowiedzi członków Banku Anglii, a także zapiski z posiedzenia tamtejszego Komitetu Polityki Pieniężnej. Warto jednak zaznaczyć, iż w ostatnim czasie oficjele BoE w swoich wypowiedziach dawali do zrozumienia, iż brytyjski bank centralny może podnieść stopy zanim płace zaczną wyraźnie rosnąć. Konsensus dla odczytu z godziny 10:30 zakłada wzrost wynagrodzeń (z wyłączeniem bonusów) o 0,7% r/r. Jakby tego było mało, wraz z danymi dotyczącymi płac na rynku brytyjskim poznamy także tamtejszą stopę bezrobocia. Dodatkowo opublikowany zostanie dziś także protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Decyzja FOMC już dziś o 20:00, a większość figur z rynku amerykańskiego już znamy. Została jednak jedna, niezwykle ciekawa: inflacja za sierpień. Inflacja w ostatnich miesiącach przyspieszyła w okolice 2%, zaskakując część rynku, a także wielu członków FOMC. Nie można wykluczyć, że z tego powodu Fed zaostrzy retorykę i być może efekty widzieć będziemy w dot-charcie. Wykres publikowany jest raz na kwartał, po posiedzeniach, po których poznajemy też nowe projekcje makroekonomiczne oraz po których następuje konferencja Yellen.

Na co należy zwrócić uwagę w przypadku tej publikacji? Dla dolara kluczowy jest rok 2015 i odrobinę mniejszym stopniu 2016, bo tu dowiemy się, jakie tempo podwyżek należy założyć i jak zareagują krótkoterminowe stopy, które są kluczowe dla rynku walut. W czerwcu konsensus zakładał stopę na poziomie 1 bądź 1,25% na koniec 2015 roku, co oznaczało 3 lub 4 podwyżki. Rynek wtedy jeszcze nie dyskontował takiego scenariusza, ale teraz już tak, co doprowadziło do wyraźnego umocnienie dolara, które mogliśmy obserwować w ostatnich tygodniach. Warto także zwrócić uwagę na konferencję prasową Janet Yellen, w trakcie której inwestorzy poszukiwać będą wskazówek dotyczących terminu podwyżki stóp procentowych przez FED.

Ostatnie dni to także stabilizacja na rynku polskiej waluty, co możemy obserwować także dzisiejszego poranka. Niemniej jednak sytuacja ta może zmienić się dosłownie w każdym momencie z uwagi na sytuację na Ukrainie. Część przywódców separatystów (grup separatystycznych na wschodzie jest kilka) chce ponownie rozpocząć ofensywę wobec Ukrainy, albowiem są oni niezadowoleni z postanowień rozejmu, a w Doniecku cały czas trwają walki i słychać wybuchy co pokazuje, iż konflikt na Ukrainie jest daleki od zakończenia. O godzinie 9:50 za dolara płaciliśmy 3,2340zł, a za euro 4,1896zł.

Powiązane tematy

Komentarze