Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Poranny komentarz walutowy XTB – siła złotego i indeksy PMI ze strefy euro

źródło: Dział Analiz XTB, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 5 lutego 2014, 10:03

  • Powiększ tekst

Poranek na rynku walutowym obfitował przede wszystkim w publikację indeksów PMI dla sektora usług z gospodarek strefy euro i Wielkiej Brytanii. Tym razem łączny odczyt dla strefy euro rozczarował rynki (51,6 pkt. vs konsensus:51,9 pkt.). Przyczyną słabszego odczytu były przede wszystkim lekko gorsze od oczekiwań dane z Niemiec (53,1 pkt. vs konsensus: 53,6 pkt.), figury dla Hiszpanii, Włoch i Francji zaskoczyły zaś „in-plus”.

Jednakże publikacja indeksów PMI nie wywołała większego zamieszania na rynku EURUSD, który utrzymuje się cały czas lekko powyżej psychologicznego poziomu 1,3500. Ciekawiej trochę było na parze GBPUSD w ostatnich minutach. Funt lekko stracił właśnie pod wpływem słabszego od oczekiwań indeksu PMI dla sektora usług na Wyspach (58,3 pkt. vs konsensus: 59 pkt.).

D o poranku mają miejsce na złotym, który w ostatnich godzinach umocnił się do euro o ponad 2 grosze. Trudno doszukać się przyczyny tak silnego ruchu na parach z PLN-em, zwłaszcza że na rynkach innych walut krajów EM panuje dziś względny spokój, choć także w ostatnich godzinach lekko umacnia się węgierski forint. Przypomnijmy, że dziś czeka nas jeszcze zakończenie posiedzenia RPP i konferencja prezesa Belki. Jednakże jak to bywa od kilku miesięcy nikt na rynku w Polsce nie oczekują żadnych zmian w polityce monetarnej.

W drugiej części dnia najważniejszym wydarzeniem na rynku powinien być raport amerykańskiej firmy ADP na temat sytuacja na rynku pracy. Jako mini-wstęp do rządowego raportu (piątek 14:30) może on wywołać większą zmienność na parach z USD. Rynek będzie przyglądał się bardzo mocno danym z rynku pracy, albowiem ostatnie odczyty przemysłowego indeksu ISM oraz zamówień na dobra trwałego użytku wzbudziły lekkie obawy o tempo ożywienia w gospodarce amerykańskie.  W kalendarzu na dziś zaplanowana jest jeszcze publikacja indeksu ISM dla sektora usług oraz wystąpienia członków FOMC: Charlesa Plossera i Dennsia Lockharta.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.