Analizy

Wzrost liczby długich pozycji netto w ropie naftowej w związku z długotrwałym spadkiem cen

źródło: Ole Hansen, Saxo Bank

  • Opublikowano: 9 grudnia 2014, 14:13

  • 0
  • Powiększ tekst

Biorąc pod uwagę, że w najbliższym czasie przewiduje się dalszy wzrost nadpodaży ze względu na brak realnej inicjatywy na rzecz ograniczania dostaw, prognozy dla rynku ropy są nadal negatywne. Dlatego, uwzględniając obecną znaczną liczbę długich pozycji netto i nacisk na rynku na wzrost podaży, istnieje ryzyko kontynuacji likwidacji długich pozycji

W tygodniu kończącym się 2 grudnia miały miejsce interesujące wydarzenia w kontekście pozycji funduszy hedgingowych. Po pierwsze, szczyt OPEC, który przyczynił się do znacznego spadku cen ropy WTI, w istocie spowodował wzrost liczby długich pozycji netto. To samo wydarzyło się w ostatni poniedziałek na rynkach złota i srebra po gwałtownym skoku liczby transakcji, w efekcie którego srebro umocniło się o niemal 19%.

Ogólna liczba zleceń w otoczeniu rosnących cen surowców po raz pierwszy od ośmiu tygodni spadła o 6,4% do poziomu 858 000 kontraktów terminowych i opcyjnych. We wszystkich sektorach z wyłączeniem żywca przeważała sprzedaż indywidualnych pozycji towarowych netto, w szczególności gazu ziemnego, soi, kukurydzy i cukru.

Szczególnie interesujące były zmiany na rynku ropy WTI: w tygodniu publikacji podsumowania szczytu Opec, ceny spadły o 9%, wywołując falę zakupów netto (przyrost długich pozycji przy równoczesnym ograniczaniu liczby krótkich pozycji).

Biorąc pod uwagę, że w najbliższym czasie przewiduje się dalszy wzrost nadpodaży ze względu na brak realnej inicjatywy na rzecz ograniczania dostaw, prognozy dla rynku ropy są nadal negatywne. Dlatego, uwzględniając obecną znaczną liczbę długich pozycji netto i nacisk na rynku na wzrost podaży, istnieje ryzyko kontynuacji likwidacji długich pozycji.

W ubiegły poniedziałek warunki rynkowe sprzyjały zarówno złotu, jak i srebru: oba metale zyskały na wartości odpowiednio 7% i 18% w odniesieniu do minimów z tego dnia. Ten gwałtowny skok umożliwił redukcję zleceń niedźwiedzi odpowiednio o 16% i 23%.

Od tamtej pory inwestorzy wykazują pewne niezdecydowanie co do przywrócenia poprzednich krótkich pozycji. W efekcie obydwa metale odnotowywały stosunkowo dobre wyniki, biorąc pod uwagę zwykły negatywny wpływ aprecjacji dolara amerykańskiego.

W raporcie poruszono wiele innych interesujących kwestii, jednak w ramach podsumowania przyjrzyjmy się jeszcze sektorowi zbóż. Jak widać na wykresie poniżej, na mocny rajd w sektorze zbóż i roślin oleistych od początku października wpływało przede wszystkim ograniczenie liczby przedłużanych krótkich pozycji.

W ubiegłym tygodniu nastąpiła pierwsza od niemal 12 tygodni redukcja długich pozycji netto. Biorąc pod uwagę rekordowe zapasy kukurydzy i soi w nadchodzących miesiącach, potencjał do generowania dalszych zysków zacznie zanikać.

Powiązane tematy

Komentarze