Analizy
fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

GUS: w listopadzie o 7,8 proc. urosła produkcja sprzedana, rośnie siła nabywcza płac

źródło: PAP

  • Opublikowano: 23 grudnia 2015, 11:31

    Aktualizacja: 23 grudnia 2015, 11:47

  • Powiększ tekst

Produkcja sprzedana przemysłu w listopadzie br. była o 7,8 proc. wyższa niż przed rokiem, po wyeliminowaniu czynników sezonowych - o 5,2 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Najbardziej wzrosła sprzedaż w przetwórstwie przemysłowym, przy spadku w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - wynika z opublikowanej przez Urząd " Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w listopadzie 2015 r.

Jak podaje GUS wyższa niż przed rokiem była produkcja w większości głównych grupowań przemysłowych, z wyjątkiem produkcji dóbr związanych z energią.

W okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 4,7 proc., wzrost zanotowano we wszystkich sekcjach gospodarki, z wyjątkiem działu związanego z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.

Produkcja budowlano-montażowa w listopadzie br. była wyższa w skali roku o 1,2 proc. , jednak po wyeliminowaniu czynników sezonowych zanotowano spadek o 1,9 proc.

W okresie styczeń - listopad br. produkcja zwiększyła się o 3,3 proc.; największy wzrost obserwowano w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej. Sprzedaż detaliczna w listopadzie br. była wyższa niż przed rokiem o 5,7 proc., a w okresie jedenastu miesięcy br. wzrosła w skali roku o 3,4 proc.

Jak podaje GUS w listopadzie br. obserwowano dalsze nieznaczne ograniczenie skali spadku cen towarów i usług konsumpcyjnych (do 0,6 proc.). W rezultacie, w okresie jedenastu miesięcy br. ceny konsumpcyjne były o 1 proc. niższe niż przed rokiem, w tym obniżyły się ceny w zakresie transportu, żywności i napojów bezalkoholowych oraz odzieży i obuwia. Utrzymał się obserwowany od końca 2012 r. spadek cen producentów w przemyśle i budownictwie.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie br. było o 1,2 proc. wyższe niż przed rokiem (w okresie jedenastu miesięcy wzrosło w skali roku o 1,1 proc.).Stopa bezrobocia rejestrowanego nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim miesiącem i w końcu listopada br. wyniosła 9,6 proc. (czyli o 1,8 p. proc. mniej niż rok wcześniej).

Według wyników badania popytu na pracę, w okresie trzech kwartałów br., w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, utworzono więcej nowych miejsc pracy, a mniej miejsc zlikwidowano.

Przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw oraz ich siła nabywcza w listopadzie br. wzrosły w większym stopniu niż przed miesiącem.

Jak podał GUS, nieznacznie poprawił się wzrost nominalnych oraz realnych emerytur i rent w systemie pracowniczym, a nieco zwolnił - rolników indywidualnych. W okresie jedenastu miesięcy br. przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto zwiększyły się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 3,3 proc. Spadek cen konsumpcyjnych korzystnie wpłynął na tempo wzrostu siły nabywczej płac, czyli 4,4 proc. w skali roku.

PAP, sek

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych