Analizy

Na Wall Street względny spokój na koniec kwartału

źródło: PAP

  • Opublikowano: 31 marca 2016, 23:25

  • Powiększ tekst

Czwartkowa sesja na giełdach na Wall Street przebiegła pod znakiem niewielkich zmian. Dla indeksów Dow i S&P 500 pierwszy kwartał zakończył się na plusach. W oczekiwaniu na piątkowe dane z rynku pracy w USA osłabiał się dolar, na czym korzystały rynki wschodzące.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,18 proc. i wyniósł 17.685,09 pkt.

S&P 500 spadł o 0,20 proc. i wyniósł 2.059,74 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,01 proc. do 4.869,85 pkt.

Czwartkowa sesja była ostatnią w pierwszym kwartale. Dla indeksów Dow Jones i S&P 500 to był drugi z rzędu wzrostowy kwartał.

Ze spółek w ciągu dnia dobrze zachowywał się Microsoft, lekko zniżkował natomiast Apple.

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu Dow mocno tracił na wartości Boeing, a zyskał IBM. Analitycy Morgan Stanley podnieśli cenę docelową akcji IBM do 168 USD ze 140 USD wcześniej.

"Rynki właściwie się nie ruszają. Prawdziwym wydarzeniem będą piątkowe dane z rynku pracy, dlatego wszyscy na to czekają" - powiedział David Kelly, główny strateg globalny w JPMorgan Funds.

Wciąż wyraźnie osłabia się dolar. Kurs EUR/USD rósł w pobliże poziomu 1,14, co jest najwyższym poziomem od października ubiegłego roku. Silne osłabienie amerykańskiej waluty w tym tygodniu to efekt słów prezes Fed Janet Yellen, która stwierdziła, że bank centralny USA nie będzie się spieszył z podwyższaniem stóp procentowych.

W kontekście przyszłości polityki monetarnej w USA analizowany będzie piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy za marzec. Notowania kontraktów terminowych następną podwyżkę stóp procentowych w USA wyceniają dopiero w grudniu - wynika z wyliczeń Bloomberga.

Osłabiający się dolar pomagał notowaniom ropy naftowej. Ceny Brent rosły o 1 proc. i znalazły się w pobliżu 39,5 dolara za baryłkę.

W piątek rynek pozna rządowy raport z amerykańskiego rynku pracy za marzec. Konsensus zakłada, że po wzroście liczby miejsc pracy w lutym o 242 tys., w marcu zatrudnienie w USA wzrosło o 205 tys. Stopa bezrobocia w USA w marcu zgodnie z oczekiwaniami ma pozostać na poziomie 4,9 proc.

Z raportu ADP, który rynek już poznał w tym tygodniu wynika, że w firmach w USA przybyło w marcu 200 tys. miejsc pracy wobec 205 tys. miejsc pracy w lutym.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 276 tys. z 265 tys. tydzień wcześniej i jest to już trzeci z rzędu wzrost tego wskaźnika. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys. Pomimo wzrostu wskaźnik wciąż jednak utrzymuje się poniżej poziomu 300 tys. - jest już tak od 55 tygodni. Odczyt poniżej tego poziomu uważany jest za sygnał poprawy na rynku pracy w USA.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w marcu do 53,6 pkt. z 47,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Rynek spodziewał się indeksu na poziomie 50,7 pkt.

PAP, sek

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.