Analizy

Włoskie banki motorem napędowym wzrostów w Europie

źródło: Robert Pietrzak, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 11 kwietnia 2016, 19:04

  • 0
  • Powiększ tekst

Nowy tydzień na europejskich giełdach inwestorzy rozpoczynają od optymistycznego akcentu. Poniedziałkowa sesja przebiegała pod dyktando kupujących, którzy wykorzystali poprawę nastrojów na rynku i idący w parze wzrost apetytu na ryzyko, wspieranego przez rosnącą cenę ropy naftowej.

Główne europejskie indeksy giełdowe świecą na zielono, jednak wśród nich jest jeden, który dystansuje pozostałe instrumenty. Włoski FTSE MIB jest dzisiaj najlepszym indeksem wśród największych w Europie, którego wysoka stopa zwrotu jest generowana przez spółki z sektora bankowego.

Ogromna ekspozycja banków z Półwyspu Apenińskiego na złe kredyty już od wielu miesięcy była zmorą tego sektora. Pod koniec ubiegłego roku mówiło się o wartości ponad 200 miliardów euro, jako całkowitej kwocie złych kredytów. To sprawiło, że w pierwszym kwartale tego roku akcje spółek z włoskiego sektora bankowego były wyprzedawane, a indeks FTSE MIB osiągnął najniższą stopę zwrotu w całej Europie. Rząd w Rzymie nie mógł już biernie przyglądać się problemom banków, które w systemie reńskim są sercem całej gospodarki.

Kołem ratunkowym ma być specjalny fundusz utworzony ze wsparciem włoskiego rządu, którego głównym zadaniem będzie skup złych kredytów i zasilanie problematycznych banków niezbędnym kapitałem. Kapitał funduszu według pojawiających się informacji ma pochodzić od największych włoskich banków oraz innych instytucji sektora finansowego, natomiast środki mogą zostać pozyskane nawet przez emisję obligacji. Zadaniem funduszu nie będzie jedynie skup złych kredytów, lecz także zakupy wyemitowanych przez banki akcji, które nie znalazły swoich nabywców, aby zasilić je potrzebnym kapitałem. Przynajmniej trzy włoskie banki zapowiedziały emisje dodatkowych akcji w najbliższych miesiącach.

Włoscy politycy wzięli sobie do serca słowa premiera Matteo Renziego, który w ubiegłym miesiącu stwierdził, że „w 2016 roku Włochy muszą ostatecznie rozwiązań problemy sektora bankowego”. Walory włoskich banków nie mogły zareagować na te informacje inaczej niż potężnymi wzrostami, które dzisiaj sięgają poziomu 10% w przypadku Banco Popolare oraz przekraczającymi 10% w przypadku Banca Monte Dei Paschi di Siena. Warto zaznaczyć, że jest to kontynuacja piątkowych wzrostów, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się informacje na temat planów utworzenia funduszu pomocowego dla banków.

Powiązane tematy

Komentarze