Analizy

Maleją koszty utrzymania mieszkań

źródło: Bartosz Turek, Lion’s Bank

  • Opublikowano: 14 maja 2016, 09:43

  • 1
  • Powiększ tekst

Spadek taryf za gaz, taniejący olej opałowy i energia elektryczna to tylko kilka z powodów, dla których po raz pierwszy w historii maleją koszty utrzymania mieszkań. Co więcej, nie jest to wynik przypadkowy, tylko informacja konsekwentnie powtarzana od czterech miesięcy – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

Kwiecień był czwartym z rzędu miesiącem spadku kosztów utrzymania dachu nad głową. Tym samym dopiero po 18 miesiącach deflacji Polacy zauważyli w końcu, że spadają też ich rachunki za posiadane „cztery kąty”. Korekta w tym względzie jest jednak jedynie symboliczna (0,9% r/r), ale okresów malejącego kosztu utrzymania mieszkań nie było w Polsce od zmiany ustrojowej.

Z najnowszej publikacji GUS wynika, że w kwietniu br. mniej niż przed rokiem trzeba było płacić za dobra i usługi zgrupowane w 5 kategoriach (z 10 badanych). Najmocniej staniały transport (8% r/r), odzież i obuwie (3,9% r/r) oraz rekreacja i kultura (29% r/r). Na drugim biegunie uplasowały się restauracje i hotele, które w kwietniu chciały za swoje usługi o 1,2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Była to najmocniej drożejąca kategoria w kwietniu br. Ogólnie rzecz biorąc dobra i usługi są dziś tańsze o 1,1% niż przed rokiem. Niniejszym już po raz 22 z rzędu GUS poinformował, że mamy deflację.

Są to dobre informacje nie tylko dla budżetów domowych konsumentów, ale też kredytobiorców. Ci drudzy cieszą się dziś z rekordowo niskiego oprocentowania długu, a do tego utrzymująca się inflacja daje szansę na tani kredyt jeszcze przez wiele miesięcy.

tytuł

W 2016 roku utrzymanie mieszkań zaczęło tanieć

Do grona taniejących dóbr i usług dołączyły w bieżącym roku te skupione w bardzo ogólnej kategorii „mieszkanie”. Zawiera ona m.in. koszty eksploatacyjne, wywozu śmieci, kanalizacji czy dostarczenia energii i wody, czynsze najmu, a także materiały wykończeniowe i wyposażenie nieruchomości. Porównując ceny w tych kategoriach GUS oszacował, że w kwietniu 2016 roku poziom cen spadł o 0,9% (r/r).

Dokładniejsze dane są dostępne za marzec. Wynika z nich, że w ciągu 12 miesięcy staniały: opał, gaz, energia elektryczna, AGD i wyposażenie mieszkań. Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 864,3 zł miesięcznie. Wynik ten w perspektywie roku zmalał, choć jedynie o 7 zł.

tytuł

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze