Rezerwa Federalna: taktyka czy wewnętrzne napięcia?
Fed robi dużo zamieszania na rynku, ale na razie nie wiadomo, czy to świadoma gra Rezerwy Federalnej, czy efekt wewnętrznych napięć targających tym czcigodnym gremium. Wczoraj John C. Williams i Dennis Lockhart licytowali się w liczbie koniecznych podwyżek stóp, zobaczymy, co jutro powiedzą William Dudley i Stanley Fisher. Rynek na razie dość chłodno traktuje wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej, chyba, że dojdzie do wniosku, że to początek jakiejś skoordynowanej kampanii. Dzisiejsza publikacja minutes z ostatniego posiedzenia FOMC powinna rzucić trochę światła na układ sił w tym gronie.
Londyn ma dziś kolejny sondaż, korzystny dla zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, a funt właśnie przetrawia dane z rynku pracy (traktowane również pod kątem Breksitu, czyli reakcji na niepewność związaną z oczekiwanym referendum). Brytyjczycy czekają jeszcze na mowę tronową Elżbiety II. Ceremonia odbędzie się w tym roku wcześniej niż zwykle, ze względu na czerwcowe głosowanie. Królowa odczyta przygotowane przez premiera Camerona exposé rządu, nie dodając od siebie ani słowa.
Rynki będą zdominowane dziś przez Amerykę i popołudniowe dane o zapasach ropy w USA, ale Europa też dorzuci swoje trzy grosze. A właściwie już to zrobiła, bo dane o inflacji zostały opublikowane, a ponieważ nie różniły się od prognoz, rynki specjalnie nimi się nie przejęły.