Analizy

Jak rynek zareaguje na wystąpienie Janet Yellen w Jackson Hole?

źródło: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

  • Opublikowano: 26 sierpnia 2016, 08:10

    Aktualizacja: 26 sierpnia 2016, 08:10

  • 0
  • Powiększ tekst

W oczekiwaniu na konferencję w Jackson Hole, kursy walut znajdują się w dość wąskich zakresach. Rynek zachowuje ostrożność, czekając na kluczowe wystąpienie Prezes Rezerwy Federalnej (Fed) Jannet Yellen, które jest zaplanowane na piątek.

Jeśli chodzi o krótkoterminowe plany Fed – te dotyczące potencjalnej podwyżki stóp procentowych – to inwestorzy oczekujący nowych sygnałów mogą się rozczarować. Moim zdaniem, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Yellen nie wyśle nowych sygnałów w tej kwestii. A nawet jeśli zasygnalizuje coś nowego, to reakcja rynku w ciągu kilku kolejnych sesji powinna być ograniczona.

Kluczem jest jednak długoterminowa polityka Fed – to właśnie od niej zależy, jak dolar będzie reagować na napływające dane. Z ostatnich sygnałów płynących z Fed wynika, że przedstawiciele banku są coraz mniej przekonani co do tego, czy polityka pieniężna Fed jest skuteczna we wspieraniu gospodarki – moim zdaniem Yellen może to potwierdzić. Być może na razie taki sygnał nie byłby ważny dla rynku, ale miałby istotne implikacje dla dolara w dłuższej perspektywie – może to bowiem oznaczać, że na przykład w przypadku rozczarowujących danych makro, reakcja Fed będzie bardziej stonowana niż w początkowym okresie globalnego kryzysu finansowego, za czasów Bernanke i QE. Jestem więc zdania, że powinniśmy śledzić właśnie te sygnały, które będą mieć implikacje w dłuższej perspektywie.

Dla dłużej perspektywy istotne jest także inne wydarzenie – posiedzenie Banku Japonii, zaplanowane na 21 września. Z uwagi na te dwa wydarzenia związane z bankami centralnymi, możemy spodziewać się wkrótce nasilonych wahań na rynkach, ponieważ długoterminowi gracze czekają już od pewnego czasu na nowe impulsy do działania.

Moim zdaniem, istnieje prawdopodobieństwo spadku o 5% dla kursu USD/JPY, jednak potencjał zwyżek jest znacznie większy, jeśli BoJ zapowie program pieniędzy z helikoptera. Na innych rynkach, uważam, że Kiwi jest znacznie przewartościowany. Oczywiście kurs NZD/USD – jeśli USD zostanie osłabiony w reakcji na konferencję Fed – może wzrosnąć o kilka procent, jednak uważam to za asymetrię, zwłaszcza patrząc na horyzont 6 miesięcy. Możemy także zaobserwować testowanie przez GBP/USD poziomu 1,25.

Tak więc wygląda obecna sytuacja na rynkach walutowych. Można pomyśleć o opcjach, zwłaszcza, jeśli rynek poczuje rozczarowanie wystąpieniem Yellen z uwagi na brak ważnych sygnałów dla dolara w krótkim okresie.

Powiązane tematy

Komentarze