Analizy

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komentarz surowcowy: 1400 USD za uncję złota

źródło: Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

  • Opublikowano: 26 sierpnia 2013, 11:48

  • Powiększ tekst

Słabe piątkowe dane makro w USA oddaliły perspektywę rychłego ograniczania programu QE3 przez Fed. Odbiło się to na rynku poprzez osłabienie dolara, co wyraźnie wpłynęło na notowania niektórych surowców, zwłaszcza złota i srebra. Indeks CRB zanotował zwyżkę o 0,85% powracając ponad 290 pkt.

Niekorzystne warunki uprawy zbóż w USA

Dzisiaj rano na rynkach towarów nadal dominuje kolor zielony. Strona popytowa jest szczególnie silna na rynkach zbóż w USA, na co wpływ ma przede wszystkim sytuacja pogodowa w tym kraju. W ostatnich dniach na wielu terenach uprawnych w USA spadła niedostateczna ilość deszczu, a temperatury powietrza były wysokie.

Jest to sytuacja, która może przyczynić się do zmniejszenia ilości zebranego jesienią zboża (zwłaszcza soi, zasiewanej później niż kukurydza) oraz do pogorszenia jego jakości. Obecna pogoda jest sporym rozczarowaniem na rynkach zbóż w USA, gdzie jeszcze niedawno prognozowano ochłodzenie i deszcze.

Według firmy badawczej Pro Farmer, niekorzystna pogoda w USA sprawi, że zbiory zbóż w USA nie będą tak duże jak obecnie szacuje amerykański Departament Rolnictwa (USDA). Obecne szacunki departamentu zakładają tegoroczną produkcję kukurydzy na poziomie 13,76 mld buszli, z plonami wynoszącymi 154,4 buszli na akr. Tymczasem wyliczenia Pro Farmer wynoszą w tym względzie odpowiednio: 13,46 mld buszli i 154,1 buszli na akr.

Również w przypadku soi szacunki tej firmy badawczej (produkcja: 3,158 mld buszli, 41,8 buszli na akr) są mniejsze niż dane Departamentu Rolnictwa (produkcja: 3,255 mld buszli, 42,6 buszli na akr). Wyliczenia Pro Farmer pokazują więc, że produkcja obu zbóż będzie wysoka, jednak nieco mniejsza od obecnych oczekiwań.

Oczekiwanie na cotygodniowy raport USDA

Dzisiaj rano notowania kukurydzy i soi otworzyły się luką wzrostową. Cena kukurydzy znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od miesiąca, natomiast kontrakty na soję podrożały do najwyższego poziomu od września ub.r.

Kolejne prognozy USDA dotyczące produkcji i zapasów zbóż w USA zostaną opublikowane dopiero w najbliższym comiesięcznym raporcie departamentu, a więc 12 września. Dzisiaj jednak również pojawią się dane, które mogą wpłynąć na notowania zbóż w USA – opublikowany zostanie bowiem cotygodniowy raport dotyczący tempa wzrostu i jakości zbóż uprawianych w tym kraju. Raport ten pojawi się jednak dopiero wieczorem polskiego czasu. Do tej pory notowania kukurydzy i soi prawdopodobnie utrzymają się wysoko.

Cena złota w rejonie 1400 USD za uncję

Z ciekawą sytuacją mamy obecnie do czynienia również na rynku złota. Notowania tego kruszcu przez chwilę były już dzisiaj powyżej poziomu 1400 USD za uncję. Ta psychologiczna bariera wywołała jednak większą aktywność strony podażowej.

Wzrostom cen złota z pewnością sprzyjał ostatnio lepszy sentyment inwestorów na tym rynku, wyrażany m.in. wzrostem aktywów funduszy ETF opartych o złoto.  Zwyżkowemu scenariuszowi sprzyjał także spadek wartości amerykańskiego dolara. To właśnie wartość tej waluty może mieć w kolejnych dniach istotne przełożenie na notowania kruszcu, bowiem złoto jest często traktowane jako ochrona przed inflacją, alternatywa dla papierowej waluty.

Najbliższy poziom technicznego oporu znajduje się w okolicach 1421 USD za uncję. Niemniej jednak, w obliczu dość dużego prawdopodobieństwa umocnienia się dolara w najbliższych dniach, możliwe, że notowania złota będą znów testować okolice 1352 USD za uncję jako wsparcie.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych