Toyota uruchomiła w Wałbrzychu linię produkcyjną przekładni
W wałbrzyskich zakładach Toyoty uruchomiono drugą linię produkcyjną małej elektrycznej przekładni do niskoemisyjnych napędów hybrydowych. Przekładania współpracuje z silnikiem o pojemności 1,5 l, którego produkcja ruszyła w czerwcu 2020 r. w Jelczu-Laskowicach
Druga linia produkcyjna małej elektrycznej przekładni do niskoemisyjnych napędów hybrydowych została uruchomiona w poniedziałek w wałbrzyskich zakładach Toyoty – poinformował koncern we wtorkowym komunikacie.
Jak podano, W ramach inwestycji w obie linie produkcyjne przekładni hybrydowych Toyota rozbudowała w Wałbrzychu zakład odlewni o 1700 metrów kwadratowych oraz zainstalowała w obecnej hali skrzyń biegów nowe linie obróbcze, linię produkcji silników elektrycznych MG1 oraz linię montażu.
Dodatkowo pod koniec roku w Wałbrzychu uruchomiona zostanie kolejna linia silników hybrydowych TNGA 1,5 l. W ten sposób produkcja elektrycznych napędów hybrydowych do Toyoty Yaris i Yaris Cross zostanie podwojona. W związku z tymi projektami zakład w Wałbrzychu zatrudnił dodatkowo ponad 300 pracowników - podano w komunikacie.
Dariusz Mikołajczak, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, podkreślił, że pomimo zawirowań na rynku spowodowanych pandemią, ograniczoną dostępnością półprzewodników i czasowym wstrzymaniem produkcji samochodów, w wałbrzyskiej fabryce udało się uruchomić nową linię o kilka tygodni wcześniej niż zakładały pierwotne terminy. To zasługa przede wszystkim naszych pracowników, którzy wykorzystując nowoczesne metody komunikacji on-line potrafili razem z dostawcami oraz inżynierami z Japonii i innych krajów dokonać instalacji i uruchomienia maszyn oraz przeprowadzić próby produkcyjne – powiedział Mikołajczak.
Jak wskazano, otwarcie nowej linii produkcyjnej jest piątym z pakietu sześciu projektów hybrydowych uruchamianych w polskich fabrykach koncernu w latach 2018-2021. Po uruchomieniu wszystkich projektów w 2022 r. w polskich zakładach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będą trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA - podano.
W komunikacie podkreślono, że wraz z obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach Toyoty – w Wałbrzychu i Jelcz-Laskowice - do 2022 r. wzrośnie do prawie 6 mld zł, możliwości produkcyjne do 1,65 mln podzespołów rocznie, a zatrudnienie do ponad 3 tys. osób.
PAP/mt
Czytaj też: Drenaż finansowy Polski. Burza w mediach po wpisie Jakiego