Najwięcej dłużników na Śląsku i Mazowszu. Rekordzista ma 110 mln zł długu
W sferze długów szczególnie wyróżniają się dwa województwa – śląskie i mazowieckie. Łączna kwota zaległych zobowiązań mieszkańców tych dwóch regionów stanowi aż 35 proc. sumy dla całej Polski. Co gorsza od końca 2011 roku te wartości wyraźnie wzrosły o 1,77 miliarda złotych w przypadku Mazowsza i 1,49 miliarda w przypadku Śląska. Średnia wartość przeterminowanego zadłużenia jest wyraźnie wyższa od przeciętnej dla całego kraju i sukcesywnie rośnie.
W sumie na koniec 2013 roku zaległe płatności Polaków wyniosły 39,82 mld zł. Aż 35 proc. tej sumy przypada na dwa województwa: śląskie i mazowieckie. W pozostałych regionach sytuacja jest znacznie bardziej stabilna, aczkolwiek w niektórych wzrost ogólnego zadłużenia na przestrzeni ostatnich 2 lat był wysoki. Przykładem mogą być Małopolska i Pomorze, gdzie wzrosty wyniosły odpowiednio 380 i 360 milionów złotych.
Jak podkreśla Mariusz Hildebrand, prezes zarządu Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. kilka regionów, które wypada dość pozytywnie, bowiem spadła tam suma długów. - Są to województwa świętokrzyskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. W tych regionach na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy spadła liczba dłużników. To bardzo istotny sygnał pokazujący, że zachodzą również pozytywne zmiany.
Zdaniem prezesa duże i nagłe skoki wartości zadłużenia jak i liczby dłużników mogą się jeszcze pojawiać, ale będą one raczej wynikiem zmian w portfelach wierzytelności instytucji finansowych niż rzeczywistej poprawy bądź pogorszenia sytuacji. Rynek wymiany informacji gospodarczej jest coraz bardziej szczelny, a zasięg oraz wypełnienie baz danych wysokie, zatem skokowe wzrosty raczej nam nie grożą.
W zestawieniu największych dłużników nadal przewodzi mieszkaniec Mazowsza, jego zaległości przekroczyły 110 milionów złotych. Tylko na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy jego zaległości wzrosły o 2,2 miliona złotych.
Jas